Na-Blogu.pl > Biznes > Chemia BHP – jak zadbać o higienę w miejscu pracy

Chemia BHP – jak zadbać o higienę w miejscu pracy

Chemia BHP

Higiena w miejscu pracy jest niemal tak samo ważna, jak bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków służbowych. Pracodawca jest zobowiązany do zagwarantowania zaplecza sanitarnego i środków chemicznych niezbędnych do zapewnienia higieny pracownikom i otoczeniu miejsca pracy. Asortyment chemii bhp jest niezwykle szeroki i daje to możliwość dostosowania go do indywidualnych potrzeb pracowników oraz branży zakładu pracy.

Dostęp do odpowiedniego zaplecza higieniczno-sanitarnego, podobnie jak przerwy w pracy, należy do najważniejszych i podstawowych praw pracownika. Obowiązek realizacji tych praw leży po stronie pracodawcy i jest regulowany przez przepisy kodeksu pracy. Brak sanitariatów w miejscu pracy jest nie tylko niezgodny z przepisami, ale również ma bardzo mocny wpływ na obniżenie efektywności pracy. Dostęp do pomieszczeń sanitarnych powinien być niczym nieograniczony dla wszystkich pracowników.

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy odległość stanowiska pracy od toalety powinna wynosić 75 metrów w przypadku stanowiska pracy w budynku i 125 metrów, jeśli praca wykonywana jest na otwartej przestrzeni. Natomiast w przypadku budynków wielopiętrowych sanitariaty muszą znajdować się na każdym piętrze, na którym odbywa się praca. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, kiedy na kondygnacji pracuje mniej niż 10 osób. W takiej sytuacji pracownicy ci mogą korzystać z toalet na sąsiednim piętrze. Dodatkowo wszystkie toalety powinny być odpowiednio oznaczone za pomocą piktogramów.

Higiena w miejscu pracy – stosuj chemię BHP

Liczne badania wykazują, że pracownicy nie zawsze przestrzegają zasad higieny w miejscu pracy. Mimo starań ze strony pracodawcy i zapewnienia przez niego niezbędnego zaplecza sanitarnego, zatrudnieni często zapominają o tak podstawowej czynności, jak choćby mycie rąk. Analizy różnorodnych środowisk pracowniczych wykazują, że problem ten dotyczy 25% kobiet i aż 50% mężczyzn. Natomiast tylko 33% osób myjących ręce używa do tego celu mydła. A przecież udowodnione jest, że regularne mycie i dezynfekowanie rąk obniża ryzyko infekcji i zachorowań aż o połowę.

Chemia BHP – czystość w miejscu pracy

W kwestii higieny istotną rolę odgrywa również chemia stosowana do zapewnienia czystości w miejscu pracy. Sklepy BHP zapewniają między innymi kremy, pasty oraz żele do mycia rąk. Dodatkowo, oprócz tego również dozowniki, pompki i profesjonalne sorbenty. W sklepach z asortymentem BHP dostępne są także czyściwa bawełniane, które doskonale nadają się do czyszczenia i konserwacji maszyn i urządzeń.

Zarówno pasty, jak i pasty żelowe skutecznie eliminują zabrudzenia dłoni. Pozwalają pozbyć się nieczystości spowodowanych pracą z różnorodnymi smarami i olejami, ale również plam z tuszu, atramentu i farb poligraficznych. Bardzo ważne jest, aby pasty BHP przy swojej sile i skuteczności pozostawały delikatne dla skóry i nie powodowały podrażnień. Dodatkową zaletą takich środków jest ekologia i przyjazność dla środowiska. Nowoczesne środki czystości BHP podlegają całkowicie biodegradacji. Do produkcji środków czystości często stosowane są naturalne ekstrakty, na przykład wyciągi z owoców cytrusowych.

Dostępne są również środki z zakresu chemii BHP przeznaczone do przemysłu samochodowego. Wykazują one szczególną skuteczność w doczyszczaniu plam ze smarów i olejów. Ponadto ich skład oparty jest o delikatne składniki aktywne, a więc przyjazne dla skóry dłoni i łagodne w działaniu, jednak bez uszczerbku na skuteczności. Środki te są wysokowydajne, a do tego nie wykazują ryzyka zatykania rur kanalizacyjnych.

Zalety regularnego i dokładnego mycia rąk przy użyciu specjalistycznych środków czystości są nie do podważenia. Istotne jest zatem, by nie zapominać o tej ważnej czynności i zawsze poświęcić jej wymagany czas, który z pewnością zwróci się w postaci dobrego stanu zdrowia i obniżenia poziomu absencji w pracy. Na utrzymywaniu wysokich standardów higienicznych skorzystają więc wszyscy – zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.

Źródło: Glovex.com.pl – Odzież ochronna

Podobne Artykuły

Comment