Na-Blogu.pl > Biznes > Czy zawsze warto inwestować w monitoring bezprzewodowy?

Czy zawsze warto inwestować w monitoring bezprzewodowy?

kamera do monitoringu

Bez dwóch zdań system monitoringu to jedno z podstawowych zabezpieczeń prywatnych domów i mieszkań lub też przestrzeni firmowej. Skuteczny i wygodny w eksploatacji zestaw monitoringu pełni ważną funkcję odstraszającą, a także pomaga w zwiększeniu naszego bezpieczeństwa. Na rynku dużą popularnością cieszą się zestawy monitoringu bezprzewodowego, które swoje działanie opierają na sieci WiFi. Czy to optymalny wybór i zawsze należy postawić na to rozwiązanie, czy jednak warto pomyśleć o analogowej alternatywie? Sprawdźmy.

Zalety monitoringu bezprzewodowego

Przede wszystkim zaletą monitoringu bezprzewodowego jest prostota jego montażu, ponieważ do połączenia różnych elementów zestawu nie jest potrzebne okablowanie. Dzięki temu użytkownicy minimalizują potrzebę ingerencji w strukturę budynku lub budowania specjalnych platform pod kamery monitoringu. Całość połączenia opiera się na protokole internetowym i bezprzewodowej sieci. Brak niezbędnego okablowania sprawia, że sam montaż i zakup takiego zestawu to również tańsze rozwiązanie, niż w przypadku monitoringu analogowego.

Kolejnym atutem tego rozwiązania jest mobilność. Monitoring bezprzewodowy może być swobodnie konfigurowany, a kamery mogą zmieniać swoje miejsca. To optymalny wybór w przypadku małych sklepów i biur, dzięki czemu potencjalni złodzieje nie wiedzą, czego się spodziewać. Bezprzewodowa kamera zewnętrzna będzie funkcjonalna, jeżeli zadbamy o stałe i niezakłócone łącze internetowe. Przy tych zaletach, zestawy tego typu wciąż zapewniają wysoką jakość obrazu i standard zabezpieczeń, choć mają pewne ograniczenia w zakresie liczby kamer podłączonych do jednego systemu, czy też w zakresie wysokiej jakości obrazu.

Zalety monitoringu analogowego

Alternatywą pozostaje monitoring analogowy. Tu poszczególne kamery są połączone z rejestratorem za pomocą kabli koncentrycznych, dzięki czemu koszt instalacji wzrasta, a cały proces jest bardziej pracochłonny. Z drugiej strony w ten sposób można połączyć większą liczbę kamer i rozwiązania te wciąż wybierane są do zabezpieczenia większych obszarów, np. dużych terenów firmowych lub dużych posesji prywatnych i przestrzeni miejskich.

Zestaw kamer analogowych umożliwia rejestrowanie obrazu w wysokiej rozdzielczości nawet wtedy, gdy trudno o wysokiej jakości internet. W związku z tym staje się optymalnym wyborem w trudno dostępnych przestrzeniach i wszędzie tam, gdzie może dochodzić do zakłóceń sygnału.

Gdzie sprawdzi się dany tym monitoringu?

Czy zestaw monitoringu bezprzewodowego zawsze jest optymalnym wyborem? Niekoniecznie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika i specyfiki miejsca, w którym ma zostać wykorzystany monitoring. System bezprzewodowy wymaga wysokiej jakości sieci bezprzewodowej. W związku z tym będzie nietrafionym wyborem tam, gdzie istnieją zakłócenia sygnału. Wpływ na skuteczność monitoringu bezprzewodowego mogą mieć m.in. drzewa i inne przeszkody. W takim wypadku warto pomyśleć o monitoringu analogowym.

Monitoring bezprzewodowy okazuje się doskonałym wyborem do małych biur, sklepów oraz mieszkań i domów. Kamery sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, jednak użytkownicy muszą zadbać o ich zasilanie. W przypadku większych terenów i bardziej rozbudowanych systemów, zdecydowanie lepiej postawić na tradycyjny monitoring analogowy, który ułatwi połączenie i wykaże się dużą skutecznością. Wybór jest zawsze kwestią indywidualną.

Podobne Artykuły

Comment