Na-Blogu.pl > Biznes > Nowa strona internetowa – a dobór właściwej domeny

Nowa strona internetowa – a dobór właściwej domeny

W dzisiejszych czasach, by zaistnieć, każda firma musi posiadać własną stronę internetową. Dotyczy to również osób, które pragną publikować swoje treści w internecie. Każdy zatem stanie przed koniecznością wyboru właściwej domeny. To elementarna kwestia, bez znaczenia, czy będzie to strona firmowa, sklep internetowy lub blog. W celu dokonania właściwego wyboru, należy kierować się określonymi kryteriami. Niestety bardzo często na tym etapie, popełnianych jest sporo błędów. Polegają one głównie na braku weryfikacji historii domeny i linków przychodzących. W późniejszym okresie może się to przełożyć na gorszą widoczność serwisu.

Co z tą domeną?

Domena stanowi nazwę, pod którą zostanie udostępniona nasza strona www. W przypadku firm, najczęściej stosowana jest jej marka. Zdarza się, że używane są także nazwy oferowanych usług lub produktów. Domena stanowi element niezbędny, służący do uruchomienia witryny. Często tak mocno nastawiamy się na konkretne nazwy domen, że jesteśmy skłonni do uiszczania wysokich opłat, nie zważając uwagi na inne elementy, które również w kwestii właściwego wyboru domeny są bardzo ważne.

Istotny jest między innymi wiek domeny, czyli czas, który minął od pierwszej rejestracji. Żeby zdobyć potrzebne informację, można wykorzystać narzędzia, które znajdują się w sieci. Informacji szukać można na konkretnych stronach internetowych i grupach dyskusyjnych, tworzonych na portalach społecznościowych.

Ważna jest przeszłość

Przed zakupem domeny warto sprawdzić jej historię. Pozwala to na określenie, czy prezentowane w przeszłości treści, były zgodne z nazwą danej domeny. Należy bowiem zachować ciągłość tematyczną. Dla osób, które pragną założyć na przykład sklep internetowy, w którym będzie można dokonać zakupu odzieży, lepszym wyborem będą domeny, na których wcześniej prezentowane były treści dotyczące mody, niż branży motoryzacyjnej. Stosownych sprawdzeń można dokonać, za pomocą bezpłatnych narzędzi, dostępnych dla wszystkich użytkowników internetu. 

Decyzja o zakupie nowej domeny

Istnieje możliwość zdecydowania się na zupełnie nową domenę. Taka naturalnie nie będzie posiadała jeszcze swojej historii. Największym plusem tego rodzaju rozwiązania, jest fakt, iż można w tym momencie wystartować z czystą kartą. Tylko od właściciela zależy w jaki sposób wpływie na rozwój i wzrost autorytetu swojej strony internetowej. 

Największym plusem domeny używanej, jest to, że posiada ona już pewną historię oraz naturalne linki, które są zgodne tematycznie. Odpowiedni profil linkowy bardzo korzystnie może wpływać na pozycjonowanie strony. Trzeba jednak zwrócić również uwagę na odnośniki spamowe, które mogą przynieść zupełnie odwrotny skutek.

Wybór nazwy i jej znaczenie dla pozycjonowania

Z punktu widzenia seo, nazwa domeny może mieć znaczenie. Umieszczanie fraz kluczowych w domenie, jest odbierane w dwojaki sposób. Według niektórych, taki zabieg potrafi przynieść miarodajne efekty, w postaci lepszego pozycjonowania strony internetowej. Inni z kolei uważają, że nie odgrywa to większego znaczenia. Google generalnie w coraz mniejszym stopniu przyjmuje frazy kluczowe w domenie. Oczywiście zawsze znajdą się wyjątki od reguły i taki zabieg może przynieść zamierzony efekt. Zdecydowanie bardziej powinno się jednak skupić swoją uwagę na tworzeniu dobrej marki, po to, by strona firmowa wyglądała w sposób jak najbardziej profesjonalny, zawierała potrzebne z punktu widzenia użytkownika informację i była jak najbardziej naturalna.

Wybierz mądrze – wybierz właściwie

Ważnym elementem jest prostota. Dobra domena, powinna być jak najłatwiejsza do zapamiętania oraz zapisania. Zbyt skomplikowane nazwy nie zapadają w pamięć, co w efekcie może przyczynić się do niewielkiego ruchu na stronie. Powinno unikać się stosowania cyfr, które powodują częste pomyłki, wynikające z błędnego zapisu. Podobny problem dotyczy także nadmiernego stosowania myślników. 

Zdecydowanie się na własną domenę, powinno być indywidualnym i przemyślanym wyborem każdej osoby. Strona www, które nie będzie odpowiednio widoczna dla użytkowników sieci, marnuje swój potencjał. Odpowiednio wybrana domena, na której zbudowana zostanie silna marka, może stanowić klucz do sukcesu. Trzeba również mieć na względzie, by strona została zapełniona merytorycznymi i odpowiednimi z punktu widzenia internautów treściami.

Źródło: Quality Factory – agencja interaktywna

Podobne Artykuły

Comment