Na-Blogu.pl > Biznes > Pęknięte widły w wózku widłowym – co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Pęknięte widły w wózku widłowym – co możesz zrobić w takiej sytuacji?

maszt karetki

Widły w wózku widłowym to jeden z tych elementów, które są narażone na największe obciążenia w trakcie pracy. Muszą one bowiem każdego dnia utrzymywać oraz unosić ładunki nawet o bardzo dużej wadze. Nie dziwi zatem absolutnie to, że czasami może dojść do ich uszkodzenia. Najczęstszymi z nich są pęknięcia i różnego rodzaju deformacje. Co możemy zrobić w takim przypadku?

Badanie stanu wideł

Nienaganny stan wideł w wózku widłowym jest absolutną koniecznością. Jak bowiem pokazuje praktyka z powodu złego lub długotrwałego użytkowania wadliwych wideł można narazić się na wiele kosztownych i niebezpiecznych konsekwencji. Z pewnością warto zatem regularnie sprawdzać ich stan. Które parametry należy tutaj zbadać? Przede wszystkim sprawdźmy, czy obie widły posiadają identyczne parametry dotyczące udźwigu. Kolejnym aspektem jest ich aktualne zużycie, które można poznać na przykład po stopniu wytarcia dolnej powierzchni. By określić to jeszcze dokładniej, warto wykonać pomiar przy pomocy suwmiarki. W celu otrzymania końcowego wyniku, po dokonaniu pomiarów wystarczy porównać grubość pionowej części wideł z grubością części poziomej. Dodatkowymi elementami, na które warto zwracać uwagę, są też kąty rozwarcia, aktualna moc działania zatrzasków oraz oczywiście pojawiające się wspomniane wcześniej wygięcia i pęknięcia.

Pęknięte widły – co robić?

Gdy zauważymy pęknięcia na widłach, to wówczas najważniejszą rzeczą jest szybka reakcja. Na samym początku taki sprzęt należy oczywiście czasowo wyłączyć z eksploatacji. W ten sposób nie tylko uchronimy widły od powstawania dalszych uszkodzeń, ale również zabezpieczymy samych operatorów i przewożone ładunki. Kolejnym krokiem powinno być skonsultowanie się ze specjalistą w zakresie działań naprawczych. Po oględzinach stanu wideł powinien on podpowiedzieć nam, czy widły można zespawać, czy też lepszą opcją jest ich wymiana na nowe. Pamiętajmy jednak, że w przypadku decyzji o spawaniu taki proces należy powierzyć wyłącznie fachowcowi posiadającemu specjalne uprawnienia nadane przez Urząd Dozoru Technicznego.

Inne powody wymiany wideł

Chociaż wymiana wideł w wózku widłowym kojarzy się głównie z ich uszkodzeniem, to jest to niejedyny przypadek. Trzeba bowiem zawsze pamiętać o tym, że podobnie jak inne elementy eksploatacyjne w urządzeniach, tak i widły ulegają z czasem po prostu naturalnemu zużyciu. Czasami też wymiana wideł może wynikać z chęci optymalnego ich wykorzystania, poprzez na przykład dopasowanie ich długości do wykonywanych zadań. Dzięki temu możliwa będzie znacznie efektywniejsza i szybsza praca. Wydłużenie wideł pozwala lepiej dopasować je do przewożonych ładunków, co znacznie skraca czas potrzeby na obsługę ładunku.

Podsumowanie

Podczas użytkowania wózka widłowego bardzo ważne jest przeprowadzanie okresowych oględzin pojazdu. W ten sposób będzie można stosunkowo szybko zareagować na pojawiające się uszkodzenia. W przypadku wystąpienia problemów z widłami warto niezwłocznie skonsultować się z fachowcami z serwisu, którzy podpowiedzą jakie rozwiązanie najlepiej wybrać. Absolutnie nie warto z wszelkimi działaniami naprawczymi czekać, gdyż niektóre wady zagrażać będą bezpieczeństwu zarówno przewożonych ładunków, jak i ludzi użytkujących sprzęt.

inspiracja: lubritech.com.pl – karetka wideł

Podobne Artykuły

Comment