Firmy produkcyjne zmuszone są do maksymalnego wykorzystywania dostępnych zasobów, jeśli chcą osiągnąć, a następnie utrzymywać wysoką pozycję na rynku. Wszystkie aspekty działalności powinny być zoptymalizowane, np. poprzez zakup optymalnych maszyn i urządzeń realizujących procesy technologiczne.
Coraz szerzej wykorzystywane sprężone powietrze było powodem opracowania przez specjalistyczne firmy nowych rozwiązań w zakresie wytwarzania tego medium roboczego. Przykładem jest innowacyjna sprężarka bezolejowa, która różni się od konwencjonalnych modeli w sposób zasadniczy.
Czystość na pierwszym miejscu
Podstawowym czynnikiem roboczym odpowiedzialnym z jednej strony za smarowanie mechanizmów sprężających, a z drugiej odprowadzanie nadmiaru ciepła emitowanego podczas sprężania jest olej lub woda. Pierwsze rozwiązanie niesie za sobą realne ryzyko przedostawania się cząsteczek oleju do instalacji, punktów odbioru, a finalnie do wyrobu gotowego. Obniża to jakość produktów, co jest niedopuszczalne w wielu branżach produkcyjnych. Należy dążyć do osiągania jak najwyższego poziomu czystości “0”. Jest to możliwe m.in. przy zastosowaniu sprężarek bezolejowych LENTO.
Woda doskonale sprawdza się jako czynnik smarujący oraz odprowadzający ciepło, a w dodatku jest w 100% naturalna oraz neutralna, co gwarantuje czystość i wysoką jakość na wszystkich etapach produkcji. W przypadku zastosowania bezolejowej sprężarki jedynie aerozole zawarte w zasysanym z otoczenia powietrzu powinny być usunięte, ale ich ilość jest nieporównywalnie mniejsza niż w przypadku konwencjonalnych kompresorów olejowych.
Przemysłowe kompresory bezolejowe nie tylko gwarantują powietrze wolne od cząsteczek oleju, ale także oczyszczone ze wszystkich negatywnie oddziałujących cząstek, dzięki układowi filtracji. Separatory cyklonowe w pierwszym etapie usuwają kondensat wodno-olejowy. Z kolei osuszacze pozbawiają sprężone powietrze nawet najmniejszych cząstek wody, dzięki czemu osiągana jest optymalna wilgotność.
Sprężarki bezolejowe a konwencjonalne
Jest to stosunkowo innowacyjne rozwiązanie, jednak nie musimy martwić się o spełnienie wszystkich wymagań ze strony zakładu produkcyjnego. Przemysłowe sprężarki bezolejowe osiągają zbliżone wartości parametrów wydajnościowych, jak ich konwencjonalne odpowiedniki. Są w stanie pokryć zapotrzebowanie na sprężone powietrze nawet dużego zakładu przemysłowego. Mogą posiadać najważniejsze technologiczne rozwiązania znane w innych kompresorach, w tym:
- napęd bezpośredni 1:1 – brak jakiegokolwiek mechanizmu pośredniczącego w przekazywaniu energii między silnikiem elektrycznym a blokiem śrubowym eliminuje znaczne straty energii.;
- płynną regulację prędkości obrotowej – pozwala na sterowanie aktualną wydajnością sprężarki – w ten sposób możliwe jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej nawet o kilkadziesiąt %.
Do innych korzyści wynikających ze stosowania sprężarek bezolejowych należą:
- brak szkodliwości dla środowiska naturalnego;
- wysoki komfort pracy – niski poziom hałasu, drgania ograniczone do minimum, brak konieczności podłączenia do sieci wodociągowej;
- kondensat może być odprowadzany bezpośrednio do sieci kanalizacyjnej, ponieważ jest on wcześniej w odpowiedni sposób uzdatniony;
- niezawodność oraz wysoka jakość zastosowanych materiałów zapewnia niskie koszty serwisowe, remontowe i konserwacyjne;
- energooszczędność w procesie wytwarzania sprężonego powietrza;
- precyzyjny dobór wydajności do zapotrzebowania;
- powietrze całkowicie wolne od oleju, 100% czystości;
- zarazki, pyłki i bakterie są eliminowane do wartości poniżej wykrywalnego minimum.
Taki kompresor z powodzeniem może być wykorzystywany w wielu branżach, ale jest szczególnie polecany tam, gdzie czystość wyrobów gotowych jest najistotniejsza ze względu na wymogi prawne, tj. w:
- przemyśle spożywczym,
- przemyśle farmaceutycznym,
- przemyśle medycznym,
- przemyśle elektronicznym.
Źródło: Almig – sprężarki powietrza