Na-Blogu.pl > Biznes > Transport pneumatyczny surowców sypkich – w jakich branżach jest pomocny?

Transport pneumatyczny surowców sypkich – w jakich branżach jest pomocny?

transport materiałów sypkich

Pneumatyczny system przenoszenia materiałów sypkich pozwala efektywnie przenosić tego typu komponenty do licznych miejsc docelowych. Dodatkowo jego zalety sprawiają, że wykorzystywany jest szeroko w różnych branżach przemysłowych. Co warto wiedzieć o tej metodzie?

Technika próżniowa – jedna z najpopularniejszych

Podciśnieniowy transport pneumatyczny zyskał swoją renomę między innymi dzięki ponadprzeciętnej łatwości oraz skuteczności przenoszenia różnorakich materiałów produkcyjnych. Oczywiście tutaj zaznaczyć trzeba, że nic nie stoi też na przeszkodzie, aby przy jego pomocy przesyłać także półprodukty, wyroby gotowe czy też odpady. W tym celu często stosuje się technikę próżniową, która jest szczególnie przydatna w przemyśle spożywczym i farmaceutyce. Pozwala ona bowiem na uzyskanie najwyższego poziomu higieny oraz bezpieczeństwa, co szczególnie właśnie w wymienionych sektorach jest absolutną koniecznością. Należy tutaj jednak od razu zaznaczyć, że technika próżniowa może być z powodzeniem zastosowana również w wielu innych sektorach przemysłowych. A jakie materiały sypkie możemy przesyłać w ten sposób? Stosowane do tego celu urządzenia przesyłowe świetnie sprawdzają się w pracy z ziarnami, kaszą, cukrem, mąką pszenną i ziemniaczaną, granulatami i wieloma innymi. O tym, jak to wygląda natomiast w konkretnych sektorach, piszemy w kolejnym akapicie. Warto bowiem zaznaczyć, że przemysł spożywczy i farmaceutyczny to nie jedyne gałęzie gospodarcze, w których można go zastosować.

Transport pneumatyczny – nie tylko w przemyśle spożywczym

Chociaż transportowanie materiałów sypkich kojarzy się głównie z przemysłem spożywczym, to znajdzie on swoje miejsce też w pozostałych dziedzinach. W przemyśle chemicznym na przykład także istnieje przecież konieczność sprawnego przesyłania różnych granulatów, proszków i innych. Czasami we wspomnianym sektorze pojawić się mogą też substancje o agresywnym działaniu. Na szczęście również i w tym przypadku transport pneumatyczny zapewni pełne bezpieczeństwo. Innymi branżami są też przemysł przetwórczy (owocowo-warzywny), farmaceutyczny i mięsny. W farmaceutyce transportowane są między innymi takie materiały sypkie, jak substancje lecznicze i wypełniacze. Zaznaczyć należy również, że z uwagi na charakter prowadzonych prac w przypadku przemysłu mięsnego oraz owocowo-warzywnego będziemy mieli jednak do czynienia bardziej z transportowaniem materiałów mokrych.

Kontrola systemów przemysłowych

Wszystkie systemy przemysłowe używane w trakcie prowadzonych prac wymagają odpowiedniego sterowania oraz monitorowania. Niezmiernie ważna jest też fachowa diagnostyka, gdyż tylko dzięki niej można zapobiec zablokowaniu i zniszczeniu rurociągu. Nie wolno także zapominać, że bez niej również i przesyłane materiały mogą ulec uszkodzeniu. Zawsze więc dewizą, która powinna przyświecać w trakcie projektowania i realizowania transportu pneumatycznego różnych komponentów powinno być połączenie efektywności, niezawodności i szybkości działań.

inspiracja: proorganika.com.pl – systemy rurowe

Podobne Artykuły

Comment