Na-Blogu.pl > Biznes > Zmiana rodzaju zatrudnienia – konsekwencje kadrowe

Zmiana rodzaju zatrudnienia – konsekwencje kadrowe

kadry i place

W wielu firmach, zwłaszcza tych niewielkich, nowi pracownicy są początkowo zatrudniani na umowę zlecenie. Nie jest to niczym nowym, a sam schemat dość oczywisty – gdy pracownik się sprawdzi, po umowie zleceniu dostaję umowę o pracę na czas określony. Zmiany dla zarówno dla pracownika jak i pracodawcy w przypadku zmiany charakteru umowy są znaczące i warto zdawać sobie z nich sprawę zanim dojdzie do jakiejkolwiek zmiany.

Różnice między umową zleceniem a umową o pracę

Główną różnicą między tymi umowami jest kwestia urlopu, przy umowie o pracę mamy prawo do płatnego urlopu chorobowego, co nie przysługuję w przypadku zlecenia. Chroni nas tym samym przed sytuacją w której z powodu niezdolności do pracy, pozostaniemy bez środków do życia. W trakcie przebywania na urlopie chorobowym, kadry i płace pomniejszają nasze wynagrodzenie o odpowiedni procent zawarty w umowie o pracę. Zarobimy mniej jednak wciąż będziemy otrzymywać wynagrodzenie, w przypadku umowy zlecenia – pracodawca nie wypłaci nam pieniędzy za dni obejmujące okres choroby.

Umowa o pracę łączy się również z wieloma benefitami, między innymi jest to objęcie pracownika programem „Wczasy pod gruszą” które uprawniają do odbycia 2 tygodniowego, corocznego, płatnego urlopu, a także otrzymanie z tego tytułu dodatkowego dofinansowania w postaci kilkuset złotych.

Biuro rachunkowe zarówno w przypadku umowy o pracę oraz umowy zlecenia ma obowiązek rozliczyć pracownika i odprowadzić wszelkie niezbędne podatki, w tym składkę emerytalną. Jednak w przypadku zlecenia, nie liczy się ono do stażu pracy, a jedynie do wysokości świadczenia emerytalnego.

Dla kogo umowa zlecenie będzie dobrym wyborem?

Pomimo znaczącej przewagi umowy o pracę nad umową zleceniem, istnieją przypadki w których to zlecenie okazuje się korzystniejsze finansowo. W przypadku pracy na umowę zlecenie posiadamy stawkę godzinową, co w przypadku osoby która nie ukończyła 26 r.ż. oznacza, że jej wynagrodzenie płynące z kadr i płac brutto jest równe wynagrodzeniu netto. Biorąc pod uwagę studentów, którzy często dorabiają w czasie wakacyjnej pracy, pozwala przez okres kilku miesięcy zarobić więcej, niż gdyby pracowali na umowie o pracę.

Praca na zlecenie to także dużo większa swoboda zatrudnienia niż umowa o pracę, nie obowiązuje w niej miesięczny okres wypowiedzenia – możemy złożyć wypowiedzenie i zwolnić się z pracy tego samego dnia, nie ponosząc konsekwencji prawnych ani finansowych.

Czy warto zmieniać umowę zlecenie na umowę o pracę?

Zdecydowana większość ludzi powie – jak najbardziej, natomiast ja powiem – to zależy. Wszystko zależy od specyfiki pracy oraz indywidualnej sytuacji każdego z pracowników. Jednak w przypadku większych wątpliwości, warto skonsultować się z działem kadr i płac danej firmy, lub niezależnego biura rachunkowego, które przedstawi nam wszystkie różnice i pozwoli podjąć decyzję.

Podobne Artykuły

Comment