Ludzki organizm zawsze stara się wysyłać sygnały ostrzegawcze w przypadku braku poprawnego funkcjonowania narządów albo części ciała. Jest to sposób na to, żeby zająć się ewentualnymi schorzeniami i nie dopuścić do pogłębienia się choroby. Jednym z tego rodzaju sygnałów, które wysyła ludzkie ciało jest ból. Jeśli ból jest odczuwany przez dłuższy czas albo pojawia się nagle i jest bardzo ostry, wtedy trzeba koniecznie zacząć działać. Bardzo często pacjenci narzekają na ból biodra i nie należy tego lekceważyć, ponieważ może być to oznaka nieprawidłowości w funkcjonowaniu stawu lub panewki. Jak zatem zareagować? Kto będzie pomocy przy bolącym biodrze?
Bolące biodro – przyczyny
Rodzaj oraz nasilenie i umiejscowienie bólu są w stanie dużo powiedzieć na temat przyczyny jego występowania. Jeśli bólowi towarzyszy także ograniczenie w ruchomości stawu, to trzeba natychmiast reagować, ponieważ takie objawy wskazują na to, że doszło do powstania zwyrodnienia w głowie kości udowej albo panewki stawu biodrowego. Wcale nie musi to być bezpośrednia przyczyna jakiegoś urazu czy wypadku – bardzo często ból i ograniczenie ruchomości to wynik przeciążeń, które spowodowały zmiany w strukturze stawu albo panewki stawowej biodra.
Wizyta u specjalisty
Nie warto czekać miesiącami w kolejce do ortopedy, ból, który trwa kilka dni i dodatkowo się nasila wymaga natychmiastowej interwencji. Jest to ważne, żeby schorzenie nie pogłębiało się. Niestety zbyt wielu pacjentów zwleka z wizytą u specjalisty, więc biodro odmawia posłuszeństwa, reaguje bólem oraz ograniczeniem zakresu ruchu. Kiedy ból i unieruchomienie stawu trwają dłużej niż dzień, trzeba udać się na wizytę u fizjoterapeuty. Taka osoba jest w stanie zdiagnozować dany przypadek i wie, co zlecić, żeby po pierwsze uśmierzyć ból, a po drugie – zapobiegać tego typu sytuacjom. Fizjoterapeuta skupia się przede wszystkim na źródle problemu i wykonuje z pacjentem ćwiczenia rehabilitacyjne, które przeprowadzane poprawnie i systematycznie pozwolą na uzyskanie poprawy.
Z konsultacji oraz regularnych wizyt powinny skorzystać także osoby, które planują w przyszłości operację wymiany stawu biodrowego na endoprotezę. Odpowiednie przygotowanie jest w stanie skrócić czas rekonwalescencji po operacji, natomiast rehabilitacja po wykonanym zabiegu pomoże wrócić szybciej do pełnej sprawności i aktywności. Rehabilitacja jest też niezwykle ważna, żeby nie dopuścić do powikłań oraz sytuacji, kiedy konieczna będzie kolejna operacja stawu biodrowego. Odpowiednie ćwiczenia będą pogłębiać zakres ruchu oraz przywracać aktywność panewki oraz stawu biodrowego do stanu sprzed choroby. Dobry fizjoterapeuta zadba, żeby ćwiczenia przynosiły efekt.
Trzeba jednak pamiętać, że nawet endoproteza nie zapewni całkowitego powrotu do dawnej formy, ponieważ biodro już w pewnym stopniu zostało zniszczone. Dlatego nawet najmniejsze oznaki nieprawidłowego działania, dokuczliwy ból przy chodzeniu, zginaniu nogi w kolanie czy spaniu na danym boku powinny być sygnałem alarmowym.
Inspirowane: Rehabilitacja-mw.pl – anatomia stawu kolanowego