Skąd się bierze grzyb i wilgoć?
Grzyb i wilgoć na ścianach to problem, który występuje zazwyczaj w sezonie zimowym. Niskie temperatury panujące na zewnątrz sprawiają, że pomieszczenia są rzadziej wietrzone. Brak regularnego wietrzenia może prowadzić do nagromadzenia się we wnętrzach nadmiaru wilgoci. Jej źródłem może być pranie schnące na suszarkach bądź para wydobywająca się podczas gotowania potraw. Niesprawnie działająca wentylacja lub jej brak, a także szczelnie zamknięte okna powodują, że nadmiar wilgoci, nie mogąc znaleźć ujścia, zaczyna osadzać się i skraplać na ścianach. To z kolei tworzy znakomite warunku do rozwoju grzybów. Przyczyną zagrzybienia ścian może także być nieprawidłowo przeprowadzona izolacja termiczna budynku lub niesprawnie działający system odwonienia dachu.
Diagnoza
Punktem wyjścia do usuwania wilgoci i grzyba jest zlokalizowanie oraz pozbycie się źródła problemu. Aby to zrobić, warto sprawdzić szczelność dachu i rynien oraz zmierzyć poziom wilgotności w pomieszczeniach. Do tego celu należy zaopatrzyć się urządzenie nazywane higrometrem, które nabyć można już za kilkanaście złotych. Optymalny poziom wilgoci we wnętrzach powinien oscylować pomiędzy 45-55%. Jeżeli higrometr będzie wskazywał wartości wyższe, będzie to oznaczać problemy z wentylacją. W takim przypadku rozwiązaniem może być udrożnienie kanałów wentylacyjnych lub montaż okien wyposażonych w funkcję rozszczelnienia.
Usuwanie grzyba i wilgoci
Jeśli chodzi o usuwanie grzyba ze ścian, najlepiej zrobić to natychmiast po pojawieniu się pierwszych wykwitów. Zazwyczaj widoczne są one w narożnikach. W przypadku dostrzeżenia problemu należy zaopatrzyć się w odpowiedni preparat grzybobójczy. Kilkukrotne spryskanie zagrzybionych miejsc specjalistycznym środkiem powinno skutecznie zwalczyć grzyba i pomóc pozbyć się wykwitów. Większość dostępnych w sprzedaży środków może działać niekorzystnie na zdrowie, dlatego przy ich stosowaniu trzeba zachować szczególną ostrożność.
W przypadku, gdy grzyb wniknął głęboko w ścianę, jego usunięcie może być bardziej pracochłonne i skomplikowane. Z poważnym zainfekowaniem ścian mamy do czynienia wtedy, gdy farba zaczyna się łuszczyć, a tynk odpadać. W takim przypadku jedynym skutecznym rozwiązaniem będzie całkowicie skucie tynku w obrębie jednego metra od zagrzybionego miejsca i pokrycie go preparatem grzybobójczym. Przed nałożeniem preparatu, warto odkryty mur dokładnie oczyścić szorstką szczotką, a następnie spłukać go wodą i starannie osuszyć. Tak przygotowaną powierzchnię można kilkukrotnie pokryć środkiem grzybobójczym w celu zniszczenia zarodników pleśni i grzybów. Dopiero po starannym zabezpieczeniu muru można nałożyć nową warstwę tynku. Miejsca szczególne narażone na wilgoć i grzyby, warto pomalować specjalną farbą z aktywnymi cząsteczkami srebra. Srebro zawarte w farbie dzięki swym właściwościom przeciwgrzybicznym tworzy skuteczną barierę ochronną.
Grzyb oraz wilgoć ze ścian usunąć można również, korzystając z usług specjalistycznych firm. Proces odgrzybiania pomieszczeń składa się z kilku etapów. Pierwszym etapem jest wizja lokalna, podczas której dokonuje się oględzin zagrzybionych miejsc i poszukuje źródła problemów. W drugim kroku usuwa się przyczynę powstawania grzyba w pomieszczeniach. Dopiero po przeprowadzeniu tych kroków dokonuje się odkażania poprzez oprysk chemiczny, wypalanie, smarowanie lub posypywanie proszkami grzybobójczymi.
Profilaktyka
Nawet najlepsze metody usuwania grzyba okażą się nieskuteczne, jeżeli będą istniały korzystne warunki do jego rozwoju. Aby trwale pozbyć się problemu należy pamiętać o regularnej wentylacji pomieszczeń, utrzymywaniu odpowiedniej wilgotności oraz dobrym oświetleniu wnętrz. Duża cyrkulacja powietrza, niska wilgotność oraz duża ilość światła to czynniki, które nie sprzyjają rozwoju grzybów.
Inspirowane: nord-help.com.pl – osuszanie warszawa