Na-Blogu.pl > Budownictwo > Jakie rury wybrać do instalacji?

Jakie rury wybrać do instalacji?

Jakie rury wybrać do instalacji

W obecnych czasach woda i centralne ogrzewanie są w standardzie każdego mieszkania. Kluczową kwestią jest wybór materiału na instalację. Kilka lat temu podstawowymi materiałami były rury ze stali. Obecnie nie są już tak często wykorzystywane. Coraz częściej zaczyna stosować się takie materiały jak miedź czy tworzywa sztuczne. Powód jest bardzo prosty. Materiały te są odporniejsze na korozję i nie zarastają kamieniem. Ponadto instalacja jest prostsza i szyba w wykonaniu.

Rury ze stali

Jeszcze do niedawna podstawowym materiałem do instalacji rur była stal, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Dużą zaletą stali jest także odporność na wysokie temperatury oraz mała rozszerzalność cieplna. Ponadto stal jest sprężysta oraz dobrze przenosi dźwięki. Minusem z pewnością jest to, że stal jest ciężka i podatna na korozję. Mimo wszystko dobrze przewodzi ciepło, a woda w rurach szybko stygnie.  Stal ma powierzchnię chropowatą, co dobrze wpływa na odkładanie osadów i szybkie zmniejszanie wewnętrznego przekroju. Do instalacji grzewczych najczęściej stosuje się rury z czarnej stali, które nie są zabezpieczone przed korozją. Dzięki temu można je łączyć przez spawanie oraz wyginać na gorąco, co ułatwia prowadzenie instalacji.

Z kolei do wody użytkowej stal się nie nadaje, ponieważ jest podatna na korozję. Do instalacji wody najczęściej używa się rur cynkowanych, których z kolei nie można stosować do instalacji grzewczych. W temperaturze powyżej 60 stopni warstwa cynku traci swoje właściwości ochronne. Z kolei rury ze stali cynkowej nie można spawać, ani wyginać przy wysokiej temperaturze. Obecnie stal powoli wychodzi z użycia mimo, że materiał jest w atrakcyjnej cenie na rynku. Przeszkodą z pewnością jest ciężar materiału oraz trudności w obróbce, a za tym idą o wiele wyższe koszty robocizny. Co najgorsze stal nie należy do najtrwalszych materiałów, a to wpływa na jakość przesyłanej wody. Pierwsze awarie pojawiają się już po kilku latach, a całkowita wymiana rur potrzeba jest już po około dziesięciu latach.

Rury z miedzi

Zdecydowanie lepszym materiałem na instalacje wodne jest miedź. Jest ona odporna na wysoką temperaturę, na ciśnienie i promieniowanie UV. Rury z miedzi stawiając niewielki opór hydrauliczny, także mają niewielka średnicę. Wpływa to na oszczędność materiału i miejsca, a instalację łatwo umieszcza się pod tynkiem. W rurach z miedzi nie dochodzi do przenikania tlenu, co jest ważne przy instalacjach gazowych. Ponadto instalacja z miedzi nie zarasta kamieniem, a także hamuje rozwój bakterii, które najczęściej pojawiają się w rurach z tworzyw sztucznych.  Miedź jest droższa około 40 % od stali, ale koszty robocizny są o wiele niższe (około 30%). Najważniejsze jest, że trwałość materiałów z miedzi jest dużo, dużo większa, niż materiałów ze stali. Niestety w naszym kraju na terenach górskich ogranicza się używanie rur z miedzi ze względu na miękką wodę.

Warto zastanowić się dłużej nad wyborem materiału, porównać produkty i ceny. Może okazać się, że tańszy materiał może wcale nie być zadowalający.

Podobne Artykuły

Comment