Na-Blogu.pl > Budownictwo > Mocowanie regipsów – jakie są najpopularniejsze sposoby?

Mocowanie regipsów – jakie są najpopularniejsze sposoby?

wkręt do gipsów

Płyty gipsowo-kartonowe nazywane również regipsami są powszechnie stosowane podczas prac wykończeniowych. Wykorzystuje się je do budowy ścianek działowych, wyrównywania ścian czy też wykańczania poddaszy. Do montażu płyt gipsowo-kartonowych użyć można gipsowej zaprawy klejowej lub wkrętów. Zarówno jedna, jak i druga metoda ma swych zwolenników i przeciwników.

Montaż regipsów przy użyciu gipsowej zaprawy klejowej

Klejenie to jeden z najprostszych sposobów mocowania regipsów. Należy jednak pamiętać, że gipsowa zaprawa klejowa nie może być stosowana do zabudowy ścian o dużych nierównościach, skosów oraz sufitów. Zabudowa takich miejsc wymaga stworzenia stelaża z metalowych profili, do których płyty zostaną przykręcone specjalnymi wkrętami do regipsów. Przed przystąpieniem do klejenia należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Niezbędne jest jego zagruntowanie za pomocą preparatu gruntującego. Wykonanie tej czynności pomaga wzmocnić podłoże i wyrównać jego chłonność. Kolejnym krokiem jest przygotowanie zaprawy klejowej zgodnie z zaleceniami producenta. Klej należy nakładać na ścianę szpachelką, tworząc placki o średnicy 100-150 mm. Odległość pomiędzy kolejnymi plackami kleju powinna wynosić około 300 mm. Po nałożeniu kleju przygotowana wcześniej płyta jest przykładana do ściany. Podczas montażu regipsów, trzeba pamiętać o umieszczeniu na podłożu klinów lub podkładek potrzebnych do stworzenia otworów dylatacyjnych. Przyklejone płyty muszą zostać poddane pionowaniu. Do tego celu najlepiej użyć długiej poziomicy. Pionowanie wykonuje się w ciągu 25 minut od przyklejenia płyty. Po tym czasie klej zaczyna wiązać i wykonanie tej czynności będzie niemożliwe. Po naklejeniu wszystkich regipsów zakrywa się miejsca łączenia spoinami oraz taśmą zbrojącą. Tak przygotowana ściana jest gotowa do malowania bądź tapetowania.

Przykręcanie płyt gipsowych wkrętami

Drugim sposobem montażu płyt gipsowo-kartonowych jest mocowanie ich za pomocą wkrętów do regipsów. Warto wiedzieć, że w sprzedaży znaleźć można dwa rodzaje wkrętów. Jedne służą do łączenia profili, z których wykonany będzie stelaż, z drugich korzysta się podczas przytwierdzania płyt do przygotowanego wcześniej stelaża. Podczas prac montażowych zwykle stosuje się wkręty wykonane z fosfatowanej stali, które wyróżniają się czarną barwą. Należy pamiętać, że niezabezpieczone stalowe elementy, które mają kontakt z gipsową powierzchnią, szybciej rdzewieją. Fosfatowanie to proces chemiczny, który tworzy powłokę ochroną, zabezpieczającą wkręty przed korozją. Do mocowania regipsów zazwyczaj używa się gwintowanych wkrętów o długości od 25 mm do 35 mm i średnicy 3,5 mm. Najlepiej stosować produkty o dobrze zaostrzonym czubku, które łatwo przechodzą przez płytę oraz metalowy profil. Prace montażowe znacząco ułatwia wkrętarka z regulowanym momentem obrotowym. Prawidłowo wkręcony wkręt powinien być lekko zagłębiony w kartonie. Jego łeb nie powinien wystawać ponad płytę,  nie może też rozerwać papieru. Podczas przykręcania płyt gipsowo-kartonowych do profili, trzeba zwrócić uwagę na zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy wkrętami. Przyjmuje się, że odległość wkręta od krawędzi płyty powinna wynosić około 1-1,5 cm, natomiast odległość od sufitu i podłogi około 10 cm. Sposób montażu płyt wpływa na trwałość całej konstrukcji, dlatego trzeba zwrócić uwagę na poprawne wykonanie tych czynności.

Podsumowanie

Wykańczanie pomieszczeń regipsami nie należy do skomplikowanych czynności. Aby proces montażu przebiegał sprawnie, istotny jest dobór odpowiednich materiałów i przestrzeganie podstawowych zasad. Pozwoli to uzyskać równą powierzchnię gotową do malowania bądź tapetowania.

Podobne Artykuły

Comment