Na-Blogu.pl > Budownictwo > Przemysł Alkoholowy W Polsce

Przemysł Alkoholowy W Polsce

Z roku na rok przemysł alkoholowy w Polsce potężnie się rozrasta, a ma to ścisły związek, iż nasze społeczeństwo ciągle się rozwija i zarabia więcej, w związku z czym zapotrzebowanie na dobre trunki wciąż rośnie. Bowiem pod względem spożycia alkoholu Polska zajmuje na tle krajów Unii Europejskiej szesnaste miejsce. Liderami są Czechy i Łotwa. W Polsce mamy do czynienia zarówno z Polskim Przemysłem Spirytusowym, jak i Polskim Przemysłem Piwowarskim.

Ten pierwszy należy do branżowej organizacji, której głównym działaniem jest podejmowanie wszelkich dostępnych działań służących rozwojowi branży spirytusowej. W związku z czym jest to realizowane poprzez na przykład współpracę z przedstawicielami władzy publicznej, bądź organizacjami społecznymi. W z kolei jeżeli chodzi o przemysł piwowarski to obejmuje on browary, słodownie, wytwórnie bezalkoholowych napojów alkoholowych, jak również wytwórnie ekstraktu chmielowego.

Jeżeli chodzi o wpływ na gospodarkę krajową to wyróżniamy przede wszystkim:

– 130 gorzelni

– 66 producentów

– 94% surowców pochodzących od polskich dystrybutorów

– 4009 bezpośrednich miejsc pracy

– 89 tysięcy pośrednich miejsc pracy

– 10 mld złotych wpływu do budżetu państwa z tytułu akcyzy i podatku VAT

– 320 mld rocznie wyprodukowanych napojów spirytusowych

50 mln litrów eksportu napojów alkoholowych

Nasze trunki na świecie

Polska należy do największego dystrybutora wódki w całej Unii Europejskiej. Natomiast jeżeli chodzi o kwestię światową to jesteśmy usytuowani na czwartym miejscu, ponieważ w czołówce wciąż są takie kraje jak:

– Rosj

– Stany Zjednoczone

– Ukraina

Natomiast ważnymi kierunkami eksportu naszych produktów są przede wszystkim:

– Niemcy

– Węgry

– Kanada

– Bułgaria

– Francja

– Włochy

– Argentyna

– Australia

– Mołdawia

– Meksyk

– Panama

– Kanada

– Brazylia

– Ekwador

– Zjednoczone Emiraty Arabskie

Oznaczenie „polish vodka” Polska uzyskała podczas negocjacji akcesyjnych w Unii Europejskiej. W trosce o utrzymanie renomy, a także jakości produkowanej na terytorium Polski wódki.

Podobne Artykuły

Comment