Na-Blogu.pl > Budownictwo > Remont dachu? Nie zapomnij o rynnach

Remont dachu? Nie zapomnij o rynnach

Remont dachu Nie zapomnij o rynnach

Kiedy pojawiają się problemy ze szczelnością dachu czy też niewystarczające jest jego ocieplenie, konieczny jest remont dachu. Czasem wystarczą drobne naprawy, jednak niekiedy nadchodzi pora na bardziej rozległe prace, a nawet na całkowitą wymianę pokrycia dachowego. O czym warto pamiętać przy remoncie dachu?

Remont dachu

Kontrola konstrukcji dachu i systemu rynnowego powinna być wykonywana przynajmniej dwa razy do roku. Najlepiej przeglądu dokonać po okresie zimowym oraz przed jego rozpoczęciem. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy dach nie przecieka. Zacieki można zwykle zaobserwować na skosach dachowych, na suficie. Uszkodzenia takie jak połamane dachówki możemy zaobserwować nawet bez konieczności wchodzenia na dach. Kontrola jest tym bardziej niezbędna, jeśli dach został wykonany wiele lat temu i obawiasz się o stan więźby dachowej. W razie wątpliwości w ocenie stanu dachu warto skorzystać z pomocy fachowca. Jednak podczas każdego przeglądu nie można skupiać się jedynie na dachu. Kontrola systemu rynnowego również jest istotna. Zimą na połączeniach elementów systemu rynnowego mogą pojawiać się sople w miejscach nieszczelności. W czasie deszczu zaobserwujesz z kolei cieknącą wodę w miejscu połączeń lub w miejscach uszkodzeń czy pęknięć. System rynnowy może ulegać uszkodzeniom w wyniku różnych czynników, np. spadających gałęzi, gradu, itp. Może dochodzić także do zapychania rynny, np. przez mniejsze gałęzie lub liście.

Wymiana systemu rynnowego

Każdy remont dachu niesie za sobą renowację lub wymianę systemy rynnowego. Rynny należy wymienić wtedy, kiedy są uszkodzone i nie nadają się do naprawy, ale równie często wymieniane są ze względów estetycznych. Wymienione na nowoczesne pokrycie dachowe nie będzie dobrze wyglądało z przestarzałym systemem rynnowym. Warto zwrócić uwagę, że przy montażu systemu rynnowego popełnianych jest wiele błędów, co przekłada się na późniejsze występowanie usterek.

Wskazówki, dzięki którym unikniesz błędów w montażu systemu rynnowego

Pamiętaj o dobrym rozlokowaniu uchwytów mocujących rynny. Rynny wykonane z PVC powinny posiadać uchwyty zamocowane w odstępach co ok. 50-60 cm. Uchwyty są konieczne na obydwu końcach systemu rynnowego, a także w okolicach spustów. Rury spustowe należy umieścić w każdym narożu domu oraz pod każdym koszem zlewowym zamocowanym na dachu, którym, gromadząca się na połaci dachu woda spływa w dół.

Jeśli wymieniasz bądź naprawiasz rynny, pamiętaj także o zachowaniu odpowiedniego spadku rynien. Dla prawidłowego odprowadzania wody należy zachować spadek ok. 2-3 mm na metr bieżący. Należy również pamiętać o prawidłowym usytuowaniu rynien. Przynajmniej połowa szerokości rynny powinna wychodzić poza krawędź połaci dachu. Przy długich rynnach warto podzielić je na mniejsze odcinki, zwłaszcza gdy rynna ma powyżej 18 m. Możemy kupić specjalnie do tego przeznaczone złącza korekcyjne/dylatacje. Mają one na celu zapewnienie możliwości kurczenia się i wydłużania rynny, dzięki czemu nie będzie się ona odkształcać w wyniku oddziaływania temperatury. Rynny należy wymieniać w odpowiednich warunkach atmosferycznych przy temperaturze powietrza powyżej 5°C. Przy niższych temperaturach mogą pojawić się problemy z lutowaniem lub zwiększoną kruchością PVC.

Wymiana systemu rynnowego często jest dosyć kosztowna, ale jeśli decydujemy się na remont połaci dachu, warto przygotować się na większe koszty i zrobić to kompleksowo wraz z rynnami. Przestarzały, niedopasowany do połaci dachowej system rynien może być przyczyną kolejnych awarii i zniszczeń.

Inspirowane: Plastmo.pl – rynny Warszawa

Podobne Artykuły

Comment