W Polsce można dziś podejmować studia właściwie w każdym większym mieście. Czasami młodzi ludzie od razu wiedzą, gdzie chcą studiować, co często bywa podyktowane występowaniem unikatowego kierunku, a czasami kompletnie nie mają pojęcia, który uniwersytet wybrać. Nie jest żadną niespodzianką, że najwięcej młodych osób przyciąga miasto stołeczne. Oferta edukacyjna jest tu niezwykle bogata.

Studenckie koszty życia w Warszawie

Wciąż wiele osób obawia się przeprowadzki do Warszawy. Jednym z czynników są koszty utrzymania się w stolicy. Prawdą jest, że wynajęcie pokoju lub mieszkania bywa bardzo drogie, a ceny w jadłodajniach oraz lokalach usługowych często są wyższe niż w innych miastach. Warto jednak zwrócić uwagę, że Warszawa to również ogromny ośrodek studencki, który posiada oferty dostosowane do portfeli osób uczących się. Można w tym mieście znaleźć mnóstwo akademików, barów mlecznych, tanich punktów usługowych czy ofert skierowanych specjalnie z myślą o studentach.

Osoby pragnące w pełni korzystać z uroków życia w Warszawie mogą pomyśleć o podjęciu dorywczej pracy, którą da się pogodzić ze studiowaniem. Prawdą jest stwierdzenie, że w Warszawie obowiązują wyższe ceny, ale związane jest to również z wyższymi zarobkami. Z reguły w wielu branżach można liczyć na znacznie atrakcyjniejsze wynagrodzenie niż na podobnym stanowisku gdzie indziej.

Jak pogodzić studia i pracę?

Wszystko zależy od tego, w jakim trybie dana osoba studiuje, jaki wybrała kierunek edukacji oraz ile posiada czasu wolnego. Studenci stacjonarni często mają zajęcia przez cały dzień od poniedziałku do piątku, co pozornie uniemożliwia im podjęcie dodatkowego zajęcia. Warto jednak zauważać, że wielu pracodawców w Warszawie oferuje elastyczne formy zatrudnienia, przez co mamy możliwość planowania swojego grafiku tak, by pogodzić pracę i zajęcia na uczelni.

Studia w stolicy dają również dużo większą szansę na płatne praktyki, staże lub stałe zatrudnienie w branży, w której młody człowiek zamierza pracować po skończeniu studiów. Decydując się na staż, trzeba liczyć się z faktem, że zarobki prawdopodobnie nie będą zbyt wysokie, a zadania do wykonania nie tak ambitne i samodzielnie, jakby się chciało. Poza tym praktyki i programy stażowe zazwyczaj wymagają dużej dyspozycyjności, przez co oferty często są skierowane jedynie dla osób podejmujących studia zaoczne lub wieczorowe. Z drugiej strony możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego jeszcze podczas studiów to bardzo cenny punkt w każdym życiorysie osobowym, który umożliwia łatwiejsze budowanie kariery po zakończeniu edukacji.

Czy zatem Warszawa to dobre miasto do studiowania? Jest to na pewno świetny ośrodek dla osób ambitnych, które świadomie planują swoją karierę zawodową. Stolica otwiera przed młodymi ludźmi ogromne perspektywy, dlatego edukacja w tym mieście może być bardzo korzystna. Połączenie studiów z pracą pozornie wydaje się być bardzo trudnym rozwiązaniem, ale jest jednak wiele osób, które radzą sobie z tym bez żadnych problemów.

Inspirowane: wsr.edu.pl – fizjoterapia