Bruksizm jest inną nazwą mimowolnego zgrzytania zębami. Przyczyny bruksizmu nie są znane, chociaż wymienia się pewne czynniki, które mogą sprzyjać jego występowaniu. Są to: stres, wady zgryzu, owsica, nerwica, słaby stan zdrowia, czy po prostu uwarunkowania genetyczne. Bruksizm najczęściej pojawia się u małych dzieci i nasila się podczas spania. Jego rozpowszechnienie, w zależności od pochodzenia, oceniane jest na 8-30 procent. Około 40 roku życia wystąpienie bruksizmu jest praktycznie niemożliwe, a u ludzi starszych jest naprawdę rzadkie.
Bruksizm – objawy i przyczyny
Bruksizm jest mimowolną, nadmierną aktywnością mięśni żwaczy, która prowadzi do mocnego ściskania zębów i w konsekwencji tarcia nimi o siebie. Najczęściej pojawia się w nocy i zaliczyć go można do tzw. parasomnii, czyli podgrupy zaburzeń snu. Przy występowaniu bruksizmu nadmierne naciskanie zębów na siebie prowadzi do ich ścierania, a czasami nawet do ich złamania. Późniejsze stadia choroby obejmują stany zapalne i zwyrodnieniowe w obrębie stawów skroniowo – żuchwowych, które nie wypełniają prawidłowo swojej funkcji. Ruchy żuchwą są bardzo utrudnione i ograniczone. Powodują również ból w obrębie szczęki. Pojawić się może także ból głowy. Odgłosy zgrzytania zębami są na tyle głośne, że mogą obudzić partnera osoby chorej, być powodem zaburzeń snu i konfliktów.
Najczęściej spotyka się zgrzytanie zębami w nocy u dzieci. Bruksizm występuje również u nastolatków i osób dorosłych. U osób starszych należy raczej do rzadkości. Przyczyny choroby nie zostały dotąd wyjaśnione. Czynnikami ryzyka mogą być :
- nieprawidłowości działania ośrodków podkorowych i korowych mózgu, które regulują żuchwę, czy wzrost aktywności bioelektrycznej w trakcie snu,
- wady jamy ustnej i zgryzu, zmiany w stawach skroniowo – żuchwowych,
- rodzinne predyspozycje,
- samotność, stres,
- objawy nerwicy,
- osobowość lękowa.
- gorszy stan zdrowia ogólnego.
Bruksizm – powikłania i leczenie
Napinanie mięśni żwaczy podczas epizodu bruksizmu jest bardzo silne. Skurczowi mięśni, które odpowiadają za zaciskanie się ust towarzyszy również skurcz mięśni należących do grupy antagonistów – tych odpowiadających za otwieranie jamy ustnej. Zgrzytanie zębami u dzieci jest przyczyną narażenia stawów żuchwowo-skroniowych na oddziaływanie dużych sił. Tarcie zębami może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni siecznych i żujących zębów, jak również uszkodzeń uzupełnień protetycznych, czy nawet złamań zębów.
Zgrzytanie zębami w trakcie snu zalicza się do parasomnii. Są to zaburzenia, które polegają na występowaniu niewłaściwych ruchów albo zachowań w trakcie snu. Parasomnie ściśle wiążą się z mechanizmem snu i zwykle występują tylko o określonym czasie, przykładowo bruksizm w pierwszym i drugim stadium snu. Parasomniom często, ale nie zawsze, towarzyszyć może zmiana elektrycznej architektury snu, którą można zaobserwować podczas całonocnego badania polisomnograficznego.
Bruksizm niestety jest bardzo trudny w leczeniu. Z pewnością konieczna jest wizyta u dentysty, który zajmie się skorygowaniem zmian zgryzu i wypełnieniem ubytków. Czasami może wstawić specjalistyczne szyny, które będą ograniczały ruchy żuchwy i ochronią przy tym uzębienie. Biorąc pod uwagę lękowe i nerwicowe tło bruksizmu, można prowadzić także leczenie farmakologiczne (stosowanie leków zmniejszających napięcie mięśni i leków uspokajających ). Osoba chora może również uczęszczać na psychoterapię, która pomoże w skutecznym leczeniu zaburzeń w sferze psychicznej.
Inspirowane: bianco.eu.com – ortodonta Wilanów