Uzależnienie nie wiąże się jedynie z nadużywaniem alkoholu czy substancji odurzających. Coraz popularniejszym problemem wielu osób stają się również uzależnienia związane z wykonywaniem określonych czynności. W tym wpisie zostały zawarte najważniejsze informacje na temat uzależnień behawioralnych.

Uzależnienie behawioralne – czyli jakie?

Według wielu specjalistów terapii uzależnień, definicja behavioral dependency wiąże się z uzależnieniem od wykonywania określonych czynności i stanowi grupę uzależnień związanych z popędami. Oznacza to, że wykonywane przez chorego czynności mają charakter kompulsywny, a w poważniejszych przypadkach wpływają na jego funkcjonowanie społeczne i psychiczne. Najpopularniejszymi przykładami tego typu schorzeń jest chociażby nadużywanie gier komputerowych, Internetu, a także zakupów czy pracy. Warto nadmienić, że zasób czynności, które mogą potencjalnie stać się uzależnieniem stale rośnie. Jednymi z nowszych są chociażby zbyt częsta aktywność fizyczna, stosowanie środków sterydowych a także uzależnienie od chirurgii plastycznej.

Niebezpieczeństwo wynikające z zaburzeń behawioralnych

Choć uzależnienia behawioralne mogą niekiedy wydać się błahym powodem do rozpoczęcia terapii uzależnień – nic bardziej mylnego. Konsekwencją nieleczonych uzależnień tego typu mogą być nie tylko przykre objawy fizyczne, ale również psychiczno-społeczne. Do negatywnych skutków zachowań kompulsywnych należy zaliczyć chociażby:

  • tiki nerwowe
  • bóle głowy lub klatki piersiowej,
  • zespół chronicznego zmęczenia,
  • zaburzenia w relacjach z bliskimi,
  • rozwój stanów lękowych,
  • apatia,
  • niska samoocena.

Skąd biorą się uzależnienia behawioralne?

Istnieje kilka czynników sprzyjających rozwojowi uzależnień behawioralnych. W tym kontekście specjaliści wymieniają aspekty biologiczne, społeczne a także psychologiczne. W przypadku tych pierwszych ma się na myśli zaburzenia równowagi między procesami chemicznymi zachodzącymi w mózgu. Tendencja do uzależnienia występuje wówczas, gdy obszar kary jest niższy, niż układ nagrody. W takim przypadku spożycie danej substancji czy wykonanie czynności oznacza bowiem natychmiastową gratyfikację.

Z kolei uwarunkowania społeczne i psychologiczne związane są z postępującymi zmianami społecznymi. Coraz szybsze tempo życia, jego kompulsywny charakter a także atmosfera w najbliższym otoczeniu – wszystko to może przyczynić się do zwiększonej tendencji do popadania we wszelkiego rodzaju uzależnienia.

Jak leczy się uzależnienia behawioralne?

Kluczowym aspektem na drodze ku wyleczeniu uzależnienia behawioralnego jest odwiedzenie gabinetu specjalisty. Można w tym zdecydować się na udział w terapii grupowej lub indywidualnej. Aby uzyskać skuteczne efekty terapii, konieczny jest wybór specjalisty oraz formy prowadzenia spotkań zgodnych z osobistymi preferencjami.

Kompulsywne czynności mogą nie tylko utrudniać życie samego pacjenta. Mogą również stanowić poważny problem dla osób z jego najbliższego otoczenia. W przypadku występowania tego typu zaburzeń, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.

inspiracja: poradnia-clue.pl – poradnia psychologiczna Łódź