Na-Blogu.pl > Dom i ogród > 5 pomysłów na zmiany w ogrodzie

5 pomysłów na zmiany w ogrodzie

zmiany w ogrodzie

Sezon wiosenny i letni to idealny czas na porządki i metamorfozę naszego ogrodu. Nawet małe, pojedyncze zmiany mogą w znaczący sposób wpłynąć na wygląd i funkcjonalność tej przestrzeni, czyniąc z niej miejsce przyjazne i atrakcyjne dla oka. W internecie można znaleźć wiele inspiracji ogrodowych, które z pewnością zachwycą każdego miłośnika spędzania czasu na świeżym powietrzu. Poniżej przedstawiamy 5 pomysłów na zmiany w ogrodzie, które z pewnością nadadzą mu inny, wyjątkowy wygląd.

Kwiatowe dekoracje

Różnego rodzaju kreatywne dekoracje kwiatowe cieszą się coraz większą popularnością. Ciekawe kompozycje złożone z roślin oraz doniczek, kamieni, drutu czy wikliny pozwalają na osiągnięcie niesamowitych efektów, względnie niewielkim kosztem. Możemy zakupić dekoracje gotowe lub wykonać je samodzielnie z uprawianych kwiatów i materiałów dostępnych w sklepach ogrodniczych i budowlanych. Dużą popularnością cieszą się takie propozycje jak: rzeki kwiatowe niejako wypływające z leżących doniczek, wiklinowe kosze wypełnione kwiatami czy nawet stare rowery pokryte farbą w jasnym kolorze i oplecione pędami kwiatów. Pomysłów jest wiele, a każdy z nich z pewnością przyciągnie wzrok wszystkich przechodzących osób.

Akcesoria dla ptaków

Dla miłośników ptaków wspaniałą propozycją są różnego rodzaju akcesoria, które przyciągną te stworzenia do ogrodu. Obecność ptaków nie tylko umożliwi ich obserwację z bliska, ale także ożywi nasz ogród i pozwoli cieszyć się kojącymi odgłosami żywej przyrody. W sklepach ogrodniczych możemy znaleźć karmniki, poidełka czy baseniki dla ptaków, które sprawią, te chętnie zawitają do naszego ogrodu. Możemy także zamontować domek dla ptaków, wolnostojący lub umieszczany na drzewie. Podobnie jak w przypadku dekoracji kwiatowych, akcesoria dla ptaków możemy zarówno kupić w sklepie, jak i wykonać samodzielnie przy pomocy prostych narzędzi. Decydując się na tę drugą opcję, warto skorzystać z pomocy internetu, gdzie znajdziemy wiele cennych poradników i wskazówek, które pokażą nam jak krok po kroku zbudować karmnik czy ptasi domek.

Chodniki z kamienia naturalnego

Kamień naturalny ze względu na swoją prostotę idealnie wpasuje się w wygląd naszego ogrodu, wzbogacając go w subtelny sposób. Świetną propozycją są chodniki do ogrodu, wykonane z marmuru lub trawertynu. Proste, kamienne płyty chodnikowe ułożone wzdłuż trawnika, układające się w ścieżki czy ozdobne kompozycje, są doskonałą alternatywą dla dróżek piaskowych czy żwirowych, które łatwo ulegają rozsypywaniu i są trudne w konserwacji. W przeciwieństwie do nich, płyty z kamienia naturalnego nie przesuwają się, a dodatkowo są bardzo łatwe w czyszczeniu. Co więcej, marmury i trawertyny mogą być układane w różne wzory i kompozycje, co pozwala na osiągnięcie wyjątkowego efektu.

Altana

Wspaniałą propozycją zmiany w ogrodzie jest umieszczenie w nim altany. Na rynku możemy znaleźć liczne rodzaje altan, różniące się barwą, rozmiarem i kształtem, dlatego może ona pełnić rozmaite funkcje. Duża, drewniana altana idealnie sprawdzi się jako miejsce do organizowania spotkań towarzyskich w ogrodzie, gdyż możemy w niej umieścić stoły, krzesła czy ławy. Z kolei mniejsza altanka może pełnić rolę osobistego azylu, gdzie możemy odpocząć w ciszy, siedząc na ogrodowym fotelu czy niewielkiej kanapie. Co więcej, dzięki zadaszeniu, altana jest doskonałym schronieniem przed deszczem, dlatego umożliwia nam przebywanie w ogrodzie nawet podczas kapryśnej, wiosennej pogody.

Hamak

Któż z nas nie marzył kiedyś o sielskim, letnim popołudniu spędzonym w hamaku, wśród kojących dźwięków przyrody? Aby umożliwić przyjemny wypoczynek w ogrodzie, warto wziąć pod uwagę zakup wygodnego hamaku, który umili nam czas spędzony na świeżym powietrzu. Na rynku możemy znaleźć zarówno hamaki wieszane między drzewami, jak i na dołączonym w zestawie stelażu, dzięki czemu nadają się do każdego rodzaju ogrodu. Niektóre hamaki są sprzedawane razem ze specjalną moskitierą, która ochroni nas przed owadami i insektami.

Czasami pojedyncze zmiany mogą całkowicie odmienić wygląd naszego ogrodu. Dlatego warto stale przeglądać ogrodowe inspiracje w różnego rodzaju katalogach i stronach internetowych, a z pewnością znajdziemy pomysły, które pozwolą upiększyć nasz ogród i umilić spędzany w nim czas.

Podobne Artykuły

Comment