Na-Blogu.pl > Budownictwo > Bezpieczne schody – czyli jakie?

Bezpieczne schody – czyli jakie?

Bezpieczne schody – czyli jakie

Dobre schody świadczą o profesjonalizmie ich wykonawcy oraz dobrym guście inwestora. Powinny być dopasowane do naszego wnętrza, zdobić je i podkreślać charakter pomieszczenia, w którym się znajdują. Przede wszystkim jednak powinny być komfortowe w użytkowaniu i bezpieczne dla domowników. Jakie czynniki świadczą o tym, że nasze schody wewnętrzne są bezpieczne?

Zacznij od projektu!

O tym, czy nasze schody wewnętrzne będą bezpieczne i będą w pełni odpowiadały naszym wymaganiom, musimy zdecydować już na etapie projektowania domu. Niedopuszczalną sytuacją jest bowiem wprowadzanie nieodpowiednich pomysłów do już istniejących pomieszczeń, w których w planie nie przewidziano miejsca na schody lub przewidziano go zbyt mało. W konsekwencji może się okazać, że schody będą zbyt ciasne, a strop zbyt niski, aby móc swobodnie się po nich poruszać i bez problemu przenosić po nich większe rzeczy. Dlatego musimy jasno sprecyzować, w jakim pomieszczeniu i w której jego części umieścić nasze schody, aby były wygodne i bezpieczne, i dostosować je do rozmiarów konkretnego pomieszczenia, aby zapewnić naszym domownikom komfort ich użytkowania.

Dostosowane do naszych potrzeb

Wybór schodów wewnętrznych powinien być uwarunkowany naszą wiedzą o tym, jakie wymagania będziemy im stawiali i kto będzie z nich na co dzień korzystał. W mniejszych domach jednorodzinnych, w których mamy do zagospodarowania konkretną, ale jednak niezbyt dużą powierzchnię nośną, dobrym rozwiązaniem mogą się okazać schody zabiegowe. Będą one stosunkowo mniejsze niż duże schody jednobiegowe, ale wystarczające, aby zapewnić domownikom komfort podczas codziennego przemieszczania się pomiędzy piętrem a resztą domu. Jeżeli jednak posiadamy duży dom, wówczas dobrym rozwiązaniem będą schody jednobiegowe – zwłaszcza, jeśli będą z nich korzystały dzieci oraz osoby starsze. W tym przypadku, oprócz stanowczo większych gabarytów samej konstrukcji, argumentem będzie także jednakowa wysokość oraz szerokość stopni schodów, która wyraźnie usprawni poruszanie się po nich i wpłynie na bezpieczeństwo osób często z nich korzystających. Nowoczesną i stosunkowo tanią alternatywą dla tradycyjnych konstrukcji będą wszelkiego rodzaju schody spiralne, które doskonale sprawdzą się w małych pomieszczeniach. Należy jednak pamiętać, że stopnie w schodach kręconych są dosyć wysokie i zróżnicowane rozmiarowo (węższe w wewnętrznej ich części, szersze w zewnętrznej), dlatego mogą być skuteczną barierą do pokonania, jeśli chodzi o dzieci oraz osoby mające problem z poruszaniem się.

Według norm technicznych

Bezpieczne schody wewnętrzne to przede wszystkim schody spełniające normy konstrukcyjne, a więc w pełni odpowiadające przepisom. Niedopuszczalną jest zatem sytuacja, kiedy szerokość stopni jest dużo mniejsza niż nasza stopa, a ich wysokość – zmienna. Najbezpieczniejszą opcją jest stosowanie stałej wysokości w granicach 15-18 cm, która pozwala na komfortowe pokonywanie schodów bez niepotrzebnych potknięć.

Niemniej ważna jest jakość materiału, z którego wykonamy nasze schody wewnętrzne, oraz sposób ich wykończenia i zabezpieczenia. Materiał konstrukcyjny powinien być dostosowany nie tylko do naszych codziennych potrzeb, ale także do wieku użytkowników. Jeżeli wiemy, że ze schodów przez długi czas będą korzystały dzieci, lepiej wykluczyć metal, który jest nie tylko nieprzyjemny w dotyku, ale i zbyt surowy dla najmłodszych domowników. Należy też przewidzieć, w jaki sposób dany materiał, na przykład drewno, podczas codziennej eksploatacji będzie się zużywał i potęgował ryzyko potknięcia. Wtedy należy go nie tylko odpowiednio zabezpieczyć, ale i warto pomyśleć o dodatkowej ochronie, np. specjalnych podkładkach antypoślizgowych.

Solidna balustrada i odpowiednie oświetlenie

W każdym przypadku, w którym chociaż jedna ze stron schodów nie jest otoczona przez ścianę, niezbędna jest barierka chroniąca przed upadkiem. Bezpieczna balustrada nie powinna być niższa niż 90 cm, a w przypadku młodych użytkowników – również w całości wypełniona. Balustrady ażurowe powinniśmy stosować wtedy, kiedy wiemy, że nie stworzą one zagrożenia dla dzieci. W przypadku schodów umieszczonych w korytarzu lub też po prostu zaciemnionych ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo naszych domowników jest odpowiednie oświetlenie umożliwiające swobodne poruszanie się po schodach. Wpłynie ono nie tylko na nasz komfort, ale i będzie stanowiło dodatkową i stylową dekorację wnętrza.

Źródło: Kobamet.pl – Balustrady nierdzewne

Podobne Artykuły

Comment