Na-Blogu.pl > Dom i ogród > Brama przesuwna – wady i zalety

Brama przesuwna – wady i zalety

bramy przesuwne

Zautomatyzowana brama przesuwna to ciekawe rozwiązanie techniczne przydatne w nieruchomościach mieszkalnych oraz komercyjnych w celu zabezpieczenia wjazdu. Czym się charakteryzują bramy przesuwne? Jakie posiadają zalety i wady dla użytkownika? Czego trzeba przypilnować przed zamówieniem i z kim rozmawiać przy ewentualnych problemach serwisowych? Poniżej krótki poradnik dla zainteresowanych zagadnieniem.

Czym wyróżnia się brama przesuwna na tle innych rozwiązań technicznych?

Bramy przesuwne występują w dwóch popularnych wersjach, czyli szynowej i samonośnej. To bramy przesuwające się wzdłuż ogrodzenia, płynne i proste w automatyzacji oraz konfiguracji pod konkretnego użytkownika. W przypadku bram szynowych trzeba zainwestować w dodatkowe wyposażenie i to wysokiej jakości szyny. Z czasem rolki i szyny wymagają fachowego czyszczenia. Z tego powodu nieco lepsze rozwiązanie to bramy przesuwne samonośne, które właściwie nie łączą się z podłożem. Prawidłowa instalacja to absolutna podstawa, żeby brama nie latała po silniejszym podmuchu wiatru. O kwestie bezpieczeństwa warto zadbać już na etapie projektowym i podczas automatyzacji konstrukcji. Większość producentów w bramach przesuwnych stosuje nowoczesne systemy blokad i wykrywania przeszkód. Jeżeli coś się pojawi na drodze bramy ta po prostu się zatrzyma i nie ulegnie przypadkowemu uszkodzeniu. To istotna zaleta dla użytkownika, ponieważ chroni przed drogimi konsekwencjami serwisowymi. Inwestycja przekłada się na dużą wygodę. Wjazd otworzy się bez potrzeby wychodzenia z samochodu.

Czego dotyczą wady w bramach przesuwnych?

Największe trudności z montażem pojawiają się na bardzo wąskich przestrzeniach, ponieważ odpowiednio dużego miejsca wymaga sam mechanizm przesuwny. Niektórym klientom przeszkadza też cena bramy przesuwnej wychodząca poza widełki standardowych bram uchylnych, ale znacznie mniej wygodnych w codziennej eksploatacji. Jeżeli chodzi o zalety trzeba wspomnieć o łatwej automatyzacji, wykrywaniu przeszkód, płynności, odporności na zmienne warunki atmosferyczne. Taka brama też przypadkowo się nie zamknie i charakteryzuje się najczęściej wyglądem idealnie wpisującym się w projekt nieruchomości. Bramy samonośne w modelu przesuwnym otwierają się nawet po dużych opadach śniegu. Przy okazji nie wymagają dodatkowej, często kosztownej obróbki gruntu przed wprowadzeniem.

Dlaczego warto zainteresować się bramami przesuwnymi?

Bramy przesuwne występują w wielu wariantach dopasowanych do nieruchomości i nie wymagają tak naprawdę wielu dodatkowych działań konserwacyjnych. Jedyny obowiązek to ewentualnie czyszczenie szyn i ocena płynności bramy. Najlepiej kontaktować się z bezpośrednim producentem posiadającym własną ekipę serwisową. Dzięki temu inwestor zabezpiecza się przed problemami i to długoterminowo. Bramy przesuwne to niekoniecznie ekonomiczne, ale bardzo dobrze wyglądające, płynne, zautomatyzowane narzędzie przy okazji ozdabiające nieruchomość.

Podobne Artykuły

Comment