Na-Blogu.pl > Budownictwo > Jak hydraulik liczy punkty

Jak hydraulik liczy punkty

Jak hydraulik liczy punkty

Coraz trudniej o dobrego fachowca, także z zakresu hydrauliki. Dlatego prawdziwi specjaliści cenią swoje usługi, a wiele osób chcąc oszczędzić – planuje samodzielne wykonanie drobniejszych prac. I chociaż praca hydraulika, polegająca na szeroko pojętym montażu i naprawie instalacji wodno-sanitarnych, niektórym wydaje się prosta, wymaga specjalnego wykształcenia, doświadczenia i znajomości wielu nowoczesnych rozwiązań np. montażu nowoczesnych urządzeń do pomiaru ciśnienia. Do wielu czynności musi mieć także specjalne uprawnienia, które gwarantują bezpieczeństwo poszczególnych instalacji. Hydraulik musi też posiadać umiejętność czytania projektów. Warto o tym pamiętać, zanim spróbujemy cokolwiek robić samodzielnie. Pracując przy przyłączaniu urządzeń (umywalek czy piecyków) hydraulicy często posługują się pojęciem punktu i w oparciu o nie, wyceniają pracę. Jak hydraulik liczy punkty?

Zanim odpowiemy na to pytanie, należy zdefiniować i krótko opisać, czym jest punkt w instalacji wodno-kanalizacyjnej. A jest to po prostu każde połączenie instalacji z urządzeniem. Jednak to nieskomplikowane pojęciem, może być rozumiane na różne sposoby.

Jedno połączenie

Zdarza się, że hydraulicy, podczas montażu np. pieca, umywalki, grzejnika, uznają go za jeden punkt. Wtedy cena za połączenie jednego punktu obejmuje więc wszystkie niezbędne czynności, czyli podłączenie wszystkich rur – czasem łącznie z cyrkulacją i kanalizacją, a czasem jest to samo podłączenie wody. Należy więc wcześniej upewnić się u hydraulika, co rozumie on pod pojęciem punktu hydraulicznego.

Zazwyczaj, hydraulicy, którzy liczą punkty jako pojedyncze urządzenia, uznają ich za ich podłączenie wszystkie niezbędne działania. Jeśli jednak cena wydaje Ci się zbyt niska lub wysoka, upewnij się wcześniej, co jest w nią wliczone. Zajmie Ci to kilka chwil, a pozwoli uniknąć niepotrzebnych nieporozumień podczas budowy czy remontu.

Kilka połączeń

Nie wszyscy hydraulicy liczą punkty w taki sposób, w jaki opisano to powyżej. Niektórzy uważają, że punkt to po prostu jedno podejście instalacji do urządzania – policzą więc trzy punkty za podłączenie umywalki – ciepła woda, zimna woda oraz odpływ. Zdarzają się bowiem sytuacje, że kiedy do pracy wkracza hydraulik część połączeń jest już zainstalowana (np. kanalizacyjne), więc liczenie punktów osobno ułatwia rozliczenie i jest bardziej sprawiedliwe.

Oczywiście, w ten sposób pojedynczy punkt będzie tańszy w podłączeniu, ale kwotę instalacji całości będzie trzeba odpowiednio pomnożyć.

Kwestia liczenia punktów przez hydraulika jest umowna i nie ma znaczenia, jeśli chodzi o efekty jego pracy. Ważne jest to, by porównując ceny różnych fachowców mieć świadomość, że mogą je liczyć na różne sposoby, więc najlepiej poprosić o wycenę całości, a nie pojedynczych punktów. Różnice mogą bowiem zmieniać się na korzyść/niekorzyść w zależności od konkretnej sytuacji – może się zdarzyć, że stopień skomplikowania zlecenia sprawi, że za pracę hydraulik policzy nieco inną stawkę.

Źródło: Kalhyd.pl – Hydraulik Białystok

Podobne Artykuły

Comment