Na-Blogu.pl > Dom i ogród > Jak zadbać o dobrą kondycję stali nierdzewnej?

Jak zadbać o dobrą kondycję stali nierdzewnej?

czyszczenie stali nierdzewnej

Stal nierdzewna jest materiałem o bardzo szerokim zastosowaniu. Wykorzystuje się ją zarówno w przemyśle budowniczym, spożywczym, farmaceutycznym czy architekturze. Na co dzień spotykamy ją przede wszystkim jako podstawowe ogniwo sprzętu AGD oraz element wyposażenia wnętrz. Ze względu na swoją strukturę, wymaga specjalnego traktowania i czyszczenia. Jak prawidłowo zadbać o stal nierdzewną?

Główne zalety stali nierdzewnej

Stal nierdzewna zyskała uznanie wielu producentów ze względu na estetyczny wygląd oraz łatwość czyszczenia. Materiał znajduje zastosowanie w przemyśle jako element zabezpieczający i chroniący użytkowane powierzchnie. Dzieje się tak ze względu na zwartość domieszki chromu, który zapobiega powstawaniu korozji na obszarach, w których została wykorzystana stal szlachetna. Jak zadbać o dobrą kondycję stali nierdzewnej? Jakich środków używać?

Jak pielęgnować stal nierdzewną?

Pierwszym i najważniejszym aspektem pielęgnowania przedmiotów wykonanych ze stali jest regularne usuwanie kamienia i zabrudzeń, szczególnie z elementów wyposażenia łazienek, na których osad pojawia się dość szybko. Należy również zwrócić uwagę na plamy powodowane przez tłuszcz na sprzętach AGD tj.: kuchenkach, garnkach itp. Stal nierdzewną należy czyścić przy użyciu delikatnych akcesoriów, dlatego warto zrezygnować z druciaków czy ostrych szczotek. Ważną kwestią jest również dobór odpowiednich preparatów, aby nie niszczyły struktury powierzchni.

Czyszczenie stali nierdzewnej – jakich środków użyć?

Mycie powierzchni stali nierdzewnej wymaga użycia środków przeznaczonych specjalnie do czyszczenia stali nierdzewnej. Warto również zwrócić uwagę na stan dezynfekowanych powierzchni. Jeżeli jest bardzo zanieczyszczona, warto rozpocząć mycie stali od generalnego czyszczenia za pomocą odpowiedniego środka, np. dedykowanego do pielęgnacji stali nierdzewnej środka Swish Kling, który szybko usuwa zabrudzenia oraz jest wygodny i łatwy w użyciu.

Celem regularnego czyszczenia jest utrzymanie stali nierdzewnej w dobrej kondycji przez długi czas. Dlatego warto regularnie usuwać osad z kamienia oraz zaschnięte plamy. Uniwersalnym preparatem służącym do pozbycia się zabrudzeń i smug z powierzchni stali jest Swish Stainless Steel Cleaner, który pomaga usunąć smugi oraz zanieczyszczenia pojawiające się na przedmiotach wykonanych ze stali nierdzewnej. Dodatkową zaletą produktu jest działanie ochronne przed zabrudzeniami oraz fakt, iż nie wymaga on spłukiwania wodą.

Konserwacja i ochrona stali nierdzewnej – czy warto?

Stal nierdzewna zachowuje estetyczny i schludny wygląd pod warunkiem, że jest regularnie dezynfekowana i czyszczona. Jednak równie ważną kwestią jest właściwa konserwacja i ochrona. Dzięki temu materiał dłużej zachowuje żywotność, a co za tym idzie, przez dłuższy czas spełnia swoją funkcję. Środki przeznaczone do konserwacji stali szlachetnej dodatkowo nabłyszczają czyszczone powierzchnie. Preparat Swish Stainless Steel Polish nadaje blasku i ujednolica strukturę stali nierdzewnej, natomiast  Swish Stainless Steel Clean&Protect wzmacnia hydrofobowość stali, dzięki czemu chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Właściwa ochrona i konserwacja to kluczowe elementy pielęgnacji stali nierdzewnej, które mają zasadniczy wpływ na estetykę powierzchni wykonanych z nierdzewnego materiału. Z tego względu – oprócz samego czyszczenia – warto także pamiętać o prawidłowej profilaktyce sprzętów wykonanych ze stali szlachetnej.

Podobne Artykuły

Comment