W ostatnich latach sporą popularnością w aranżacji wnętrz cieszy się styl skandynawski. Zachwycając swoim minimalizmem i prostotą, zagościł na stałe w wielu domach. Czym się charakteryzuje i jakie elementy są fundamentalne dla tego stylu? Tego wszystkiego dowiecie się z artykułu!
Istota stylu skandynawskiego
Styl skandynawski wyróżniają trzy kluczowe komponenty– funkcjonalność, prostota i zamiłowanie do natury. Design wywodzący się z północnej części Europy znajdywał inspiracje w surowej naturze, dlatego też pomieszczenia urządzone w tym stylu charakteryzują się użyciem naturalnych materiałów, takich jak drewno i elementy rzemieślnicze, co od dawna jest zakorzenione w fińskim, duńskim, szwedzkim i norweskim wzornictwie. Ze względu na panujący w północnych krańcach Europy klimat, zawsze istniała potrzeba dobrego doświetlenia wnętrza. Tak też jest do dzisiaj- pomieszczenia utrzymane w skandynawskim designie są jasne, a dzięki temu także przestronne. Taki efekt można uzyskać poprzez pomalowanie ścian na biało, wyposażenie wnętrza w jasne meble oraz powierzchnie szklane.
Skandynawski design nie przedstawia jednego spojrzenia – to styl, który ewoluował, obejmując wiele wpływów i pomysłów. Począwszy od bardziej tradycyjnego i rustykalnego wystroju inspirowanego stylem ludowym, po nowoczesne, oszczędne elementy- zaprojektowane tak, aby były uniwersalne.
Podstawowe materiały wykorzystywane w stylu skandynawskim
Podstawowym materiałem wykorzystywanym w stylu skandynawskim jest drewno, obficie występujące w tych gęsto zalesionych krajach. Używa się go do wykonywania między innymi podłóg- długie, szerokie deski z jasnego drewna lub „bielonego” drewna są regułą na skandynawskich podłogach. Lite drewno jest wykorzystywane także do produkcji mebli. Dużym zainteresowaniem cieszą się meble z litej brzozy, które pozwalają uzyskać ponadczasową prostotę i uniwersalny charakter. Dzięki ich konstrukcji, a szczególnie cienkim i smukłym nóżkom, meble dodają pomieszczeniom lekkości i nowoczesnej estetyki.
Meble z brzozy skandynawskiej
Brzoza to lekkie, trwałe drewno liściaste. Gatunek ten jest gatunkiem dominującym w fińskich lasach, stanowiąc symbol tamtejszej natury – nic więc dziwnego, że drewno to jest tak chętnie wykorzystywane w meblarstwie i budownictwie. Meble wykonane z brzozy skandynawskiej są twarde i solidne. Stolarze cenią sobie ten surowiec również ze względu na elastyczność, która pozwala na różne techniki obróbki; dodatkowo jest on idealny do malowania, bejcowania i olejowania. Meble wykonane z brzozy, zwłaszcza te olejowane i bejcowane, na których doskonale widać układ słoi, pozostają w bliskości z naturą, co jest niezwykle ważne w stylistce skandynawskiej. Drewno brzozowe jest trwałe przy prawidłowym wysuszeniu, ale podobnie jak wiele innych gatunków drewna jest podatne na wypaczenia, próchnicę i plagi grzybów, jeśli jest stosowana w wilgotnych miejscach. Z tego powodu meble z drewna brzozowego powinny być używane tylko w pomieszczeniach zamkniętych, najlepiej w suchych, takich jak salon, jadalnia i pokój zabaw, zatem nie nadają się do użytku w łazience lub piwnicy.
Brzoza biała i żółta
Istnieją dwa rodzaje brzozy używane zazwyczaj do produkcji mebli: biały i żółty. Biała brzoza jest również znana jako brzoza papierowa lub brzoza szara i ma odcień kremowo-biały, natomiast brzoza żółta ma bardziej jednolity złoty odcień z bardzo małą ilością bieli. Obie odmiany brzozy cechują się fakturą podobną do klonu. Ponieważ brzoza jest jednak tańsza niż klon, często jest używana jako jego substytut. Barwienie brzozy jest łatwiejsze niż barwienie klonu- skuteczniej pochłania barwniki.
Inspirowane: Kodemii.com – meble skandynawskie do salonu