Na-Blogu.pl > Dom i ogród > Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów tapicerskich?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów tapicerskich?

materialy obiciowe warszawa

Temat materiałów tapicerskich to istna rzeka. Jak zatem w gąszczu informacji, fachowego nazewnictwa i oznaczeń ma odnaleźć się przeciętny kupujący. Materiałów jest cała masa. Który z nich jest tak naprawdę dobrym wyborem, a który absolutnie nie nadaje się na obicie Twojej kanapy w salonie, czy krzeseł w kuchni. W tym artykule pokażę Ci, na co zwrócić uwagę, wybierając materiał tapicerski.

Tkaniny obiciowe tapicerskie hydrofobowe 

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze tkaniny obiciowej tapicerskiej zastanów się, czy dany mebel nie będzie szczególnie narażony na zbrudzenia. Jeżeli odpowiesz sobie na to pytanie twierdząco najlepszym wyborem będzie materiał, który ma właściwości hydrofobowe. Tkaniny o właściwościach hydrofobowych są odporne na zabrudzenia cieczami. Ich utrzymanie w czystości jest banalnie proste – wystarczy przetrzeć szmatką. Tkaniny obiciowe tapicerskie tego typu są jednak raczej neutralne w wyglądzie, mają ciekawe kolory, ale struktura tych materiałów jest gładka lub welurowa. Jest to dobry wybór dla osób lubiących elegancję i prostotę.

A może jednak coś bardziej odważnego?

Jeżeli chcesz wybrać bardziej odważne rozwiązanie, a nie zależy Ci aż tak bardzo na tym, aby materiał nie wchłaniał w siebie wody to możesz postawić na wzór. Odpowiednio dobrany splot będzie nie tylko ciekawym elementem zdobiącym Twoje wnętrze ale również materiałem niewymagającym specjalnego czyszczenia, gdyż będzie wyglądał dobrze nawet gdyby został ubrudzony. W sklepach z materiałami tapicerskimi w Warszawie, czy innych większych miastach możesz spotkać znacznie większą ilość różnorodnych materiałów z ciekawą plecionką lub wzorzystymi nadrukami – czasem nawet wykonywanymi specjalnie na zamówienie. Żakardowe, typu pieprz-sól, drobna krateczka, melanże czy pepitka, w tego typu materiałach widać splecione ze sobą kilka odcieni nici. Takie tkaniny tapicerskie świetnie sprawdzą się na różnego rodzaju kanapach, poduchach czy pufach.

Na co zwrócić uwagę?

Niezależnie, na jaki rodzaj materiału się zdecydujesz spotkasz się z 2 charakterystycznymi cechami tkanin obiciowych tapicerskich. Pierwszą jest odporność na ścieranie. Jest to nic innego jak cecha, która określa wytrzymałość tkaniny na przetarcie. Wytrzymałość ta określana jest przy pomocy cykli ustalanych podczas testów próbki materiałów. Im wyższa liczba cykli tym mamy do z czynienia z tkaniną, którą po prostu trudniej jest zniszczyć. Druga to gramatura tkaniny. Określa ona ciężar materiału tapicerskiego na metr kwadratowy. Im ta wartość jest wyższa tym możesz mieć pewność, że materiał jest wyższej jakości.

Chcąc wybrać odpowiedni materiał tapicerski należy uwzględnić nie tylko cenę i wygląd materiału, ale również zwrócić uwagę na cechy, takie jak hydrofobowość, czy wytrzymałość na ścieranie. Istotne jest również, aby była to po prostu tkanina tapicerska, a nie zwykły materiał krawiecki, który co prawda wygląda równie ładnie natomiast nie sprawdzi się na meblach, które narażone są na znacznie więcej czynników niszczących niż tekstylia np. na zasłony.

Podobne Artykuły

Comment