Żyjemy w czasach, kiedy na każdym kroku słyszymy o niekorzystnym wzroście emisji gazów cieplarnianych i pyłów. Wiele osób bagatelizuje ten problem i nie zwraca uwagi na raporty Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące wpływu zanieczyszczeń powietrza na funkcjonowanie organizmu, zdrowotność, zapadalność na śmiertelne choroby układu oddechowego i krążenia, a nawet raka. Istnieje jednak również grupa osób, które przez zmianę swoich codziennych nawyków starają się dbać o otaczające nas środowisko. Jednym z takich działań jest wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania domu.
Zalety ogrzewania na gaz propan
Wybór przyjaznej dla środowiska metody grzewczej, na przykład przy użyciu gazu propan, jest korzystne, zwłaszcza gdy podkreśli się, że jest ona również bardzo opłacalna.
Gaz płynny, stosowany do ogrzewania domów, to skroplony propan, który jest gazem bezbarwnym, nietoksycznym, łatwopalnym, bezzapachowym. Zgodnie z normą zawartą w PN-EN 589 zapach gazu powinien stać się wyczuwalny i nieprzyjemny przy stężeniu stanowiącym 1/5 jego dolnej granicy wybuchowości.
Z propanu można wytwarzać ciepło w identycznych kotłach, jak tych do gazu ziemnego, stosując odpowiednie dysze w palniku. Co więcej, korzystanie z obu rodzajów gazu nie różni się zbytnio poza tym, że propan jest magazynowany w zbiorniku na własnej posesji, niedaleko domu czy budynku firmy. Dlatego nie istnieją ograniczenia w jego używaniu wynikające z braku infrastruktury nie pozwalającej na jego przesył do odbiorców.
Gaz propan dostarczany jest do odbiorcy przez cysterny samochodowe. Posiadając zbiornik o pojemności 2700 l można zgromadzić paliwo wystarczające do ogrzania domu jednorodzinnego przez okres kilku miesięcy a nawet 1 roku.
Wśród zalet ogrzewania gazem płynnym – propanem wymienia się:
- proste i szybkie wykonanie instalacji zbiornikowej,
- brak konieczności osobnego pomieszczenia do składowania gazu,
- bezobsługowy system ogrzewania,
- wysoką wydajność energetyczną,
- czyste spalanie się gazu (dzięki temu nie jest wymagane częste czyszczenie urządzeń).
Gaz propan w służbie środowisku naturalnemu
Kolejną ważną zaletą wynikającą ze stosowania propanu do ogrzewania domu jest jego wpływ na środowisko, a raczej brak jego negatywnego wpływu na jakość powietrza czy kondycję gleby. Dzięki temu ogrzewanie domu propanem wpisuje się w działania, których zadaniem jest ochrona środowiska. LPG wyróżniają dwie właściwości poprawiające jakość powietrza:
- ma strukturę, która powoduje, że można zaliczyć go do paliw o niższej emisyjności zanieczyszczeń niż inne znane nam paliwa kopalne,
- jest naturalnie zróżnicowany – posiada wyższą wartość energetyczną w porównaniu do pozostałych paliw wyróżniających się prostą strukturą molekularną.
Oszacowano, że spalający się propan ma niższy poziom szkodliwych substancji niż:
- olej opałowy – 20% więcej CO2 niż propan,
- węgiel – 50% więcej CO2 niż propan.
Ponadto LPG nie produkuje sadzy, nie jest też zagrożeniem dla wód gruntowych ani gleby i dlatego może być wykorzystywany na obszarach chronionych.
Gdy w grę wchodzą finanse – gaz propan to najlepszy wybór
Przydomowe zbiorniki na gaz propan są instalowane zazwyczaj, gdy brak jest odpowiedniej infrastruktury dla gazu ziemnego, bądź koszty jego podłączenia są zbyt wysokie. Zalety takiej instalacji ze zbiornikiem wypełnionym płynnym gazem, to:
- uniezależnienie się od zasilania zewnętrznego,
- możliwość zaplanowania wydatków na ogrzewanie,
- łatwa kontrola ilości gazu w zbiorniku,
- tankowanie wówczas, gdy posiadamy środki finansowe.
Duży wpływ na opłacalność instalacji LPG ma wybór pomiędzy instalacją własną a dzierżawioną. Ponadto niemałe znaczenie ma wybór rzetelnego, sprawdzonego dostawcy. Może to przynieść komfort na każdym etapie inwestycji.
Jeśli wybierzemy dzierżawę, koszty instalacji oraz zbiornika mogą wynieść (przez okres trwania umowy), nawet 50 tys. zł. Tymczasem w przypadku instalacji własnej – zbiornik i jego posadowienie, wraz z projektami, to koszt około 10.000 zł. Także w toku eksploatacji własny zbiornik kosztuje mniej niż jego dzierżawa. kupno na własność zbiornika na gaz propan uniezależnia użytkownika od konkretnej firmy i daje możliwość swobodnego szukania najkorzystniejszych finansowo rozwiązań. Co więcej, w takiej sytuacji, nie trzeba też zużywać określonej w umowie ilości paliwa, płaci się wyłącznie za uzupełniane litry gazu.
Źródło: Lpgdirect.pl