Na-Blogu.pl > Biznes > Ściana wertykalna w biurze – stwórz namiastkę ogrodu w przestrzeni biurowej

Ściana wertykalna w biurze – stwórz namiastkę ogrodu w przestrzeni biurowej

zielone ściany z mchu

Ludzka potrzeba przebywania wśród przyrody i ożywiania betonowych wnętrz naturalnymi elementami obecnie coraz częściej dochodzi do głosu. Ekologiczne trendy pozwalające przemycić do wewnątrz nieco zieleni, oferują wiele innowacyjnych i niesamowicie atrakcyjnych możliwości. Jedną z nich jest posiadanie w biurze żywej, pokrytej roślinami ściany. To nie tylko niezwykle stylowy sposób aranżacji przestrzeni, ale też pozytywny wpływ na dobre samopoczucie i efektywność pracowników. Poznaj korzyści płynące z posiadania ogrodu wertykalnego w swoim otoczeniu!

Ściana wertykalna – nieograniczone możliwości aranżacji 

Projekty ogrodów pionowych realizowane przez specjalistyczne firmy to rozwiązania adekwatne do naszych czasów. Dzięki modułowej budowie mogą tworzyć konstrukcje dowolnych rozmiarów – od niewielkich, podobnych do żywych obrazów dekoracji, po ogromne, panoramiczne zielone ściany. Tego rodzaju obiekty pozwalają wprowadzić do nawet niewielkiego wnętrza setki roślin, bez równoczesnej straty cennej przestrzeni użytkowej.

Lepsza jakość powietrza – wyższy komfort warunków pracy

Komponując gatunkowy skład roślin umieszczonych na ścianach wertykalnych, specjaliści biorą pod uwagę także ich właściwości prozdrowotne. Poszczególne okazy oferują często zdolność do polepszenia mikroklimatu w pomieszczeniu – produkują tlen, stymulują cyrkulację powietrza, a także pochłaniają różne szkodliwe związki emitowane przez sprzęt elektroniczny, środki czystości lub dostające się z zewnątrz – formaldehyd, benzen, aceton i wiele innych. Ponadto aktywność roślin poprawia stopień nawilżenia powietrza oraz przyjemnie schładza je latem, ograniczając konieczność stosowania klimatyzacji.  

Zielone otoczenie – dobre samopoczucie, lepsze efekty 

Przestrzenie biurowe często wypełnione są szumem nieustannie pracujących urządzeń elektronicznych, rozmowami oraz innymi dźwiękami związanymi z obecnością wielu osób w jednym pomieszczeniu. Nieustający hałas destrukcyjnie wpływa na koncentrację i przyczynia się do wzrostu poziomu stresu wśród pracowników. Ogrody wertykalne pozytywnie kształtują akustykę, wyciszają wnętrza, sprawiając, że stają się bardziej przyjaznym i komfortowym miejscem. Ponadto rozmaite badania prowadzone przez specjalistów wykazały, że obecność roślin w otoczeniu człowieka zwiększa jego kreatywność oraz podnosi poziom zadowolenia z wykonywanej pracy. Zielone ściany z mchu przynoszą ulgę oczom zmęczonym wielogodzinnym wpatrywaniem się w monitor, redukują stres i poprawiają samopoczucie.

Inteligentne technologie jako wsparcie ekologicznych aranżacji wnętrz

Ściany wertykalne charakteryzuje niska obsługowość – system automatycznego nawadniania wraz z sensorami monitorującymi jakość powietrza w pomieszczeniu umożliwiają płynną regulację podlewania. Znikoma konieczność pielęgnacji stosowanych gatunków wiąże się ze sporadycznymi wizytami nowoczesnych ogrodników, pozostawiając klientowi jedynie czerpanie przyjemności z tej spektakularnej żywej dekoracji.

Ogrody wertykalne w przestrzeni biurowej to nie tylko designerskie elementy wystroju wnętrz, ale też sprawdzony sposób na poprawę mikroklimatu pomieszczeń i dobre samopoczucie osób w nich przebywających. Wypoczęci, lepiej skoncentrowani oraz pozytywnie nastrojeni pracownicy są bardziej kreatywni i efektywni w swoich działaniach. Żywe ściany stanowią nowatorski pomysł na zbudowanie jednocześnie pierwotnie naturalnego, a przy tym wysoce komfortowego otoczenia człowieka.

Podobne Artykuły

Comment