Na-Blogu.pl > Dom i ogród > Stwórz klimatyczny taras dzięki lampom ogrodowym

Stwórz klimatyczny taras dzięki lampom ogrodowym

lampy ogrodowe

Taras to pomieszczenie zewnętrzne kojarzące nam się z relaksem, spokojem, miejscem, w którym możemy odpocząć i zresetować swoje myśli. Aranżując tego rodzaju lokum, warto zwrócić uwagę na jeden z podstawowych elementów, jakim jest oświetlenie. Odpowiednio dobrane i ustawione potrafi stworzyć niezwykle klimatyczny taras, miejsce, w którym bardzo chętnie spędzimy kilka godzin, nie tylko podczas rozmów z rodziną lub przyjaciółmi, ale także, czytając książkę lub słuchając ulubionej muzyki.

Rodzaje i zastosowanie oświetlenia

Oświetlenie zewnętrzne można podzielić na kilka typów, w szczególności ze względu na jego zastosowanie. Osoby pragnące rozjaśnić wejście na taras i jednocześnie wyeksponować architekturę frontu elewacyjnego powinny zainteresować się wyborem kinkietu zewnętrznego, który swoim wyglądem doda elegancji i nowoczesności. Jeśli aranżowane przez nas miejsce jest urządzone w stylu tradycyjnym, perfekcyjnym dodatkiem jest lampa wisząca mocowana na łańcuchu – stworzy niezwykły klimat XIX-wiecznej werandy. Chcąc wydobyć głębię balkonu, warto umieścić lampy stojące, taki element pomoże nam wyszczególnić podświetlone przez nas rośliny lub dekoracje, tworząc przy tym szykowny i nowoczesny klimat. Kule ogrodowe to jedne z najpopularniejszych rozwiązań oświetlenia nie tylko ogrodu, ale również tarasu, prezentują się bardzo elegancko, można je zaaranżować na różne sposoby. Jednym z nich jest umieszczenie kul punktowo, w sposób nieregularny, mający sprawiać wrażenie przypadkowego ułożenia lub jedna obok drugiej, symetrycznie i bardzo estetycznie, tworząc tym samym wrażenie leśnej ścieżki. Jeśli urządzając taras, potrzebujemy światła, które pozwoli nam rozświetlić większą przestrzeń, powinniśmy zainteresować się latarniami ogrodowymi. Ich forma sprawia, że czujemy się jak w romantycznym filmie, w którym spacerujemy alejkami po ogromnym parku. Na rynku dostępne są modele z regulacją wysokości oraz wbudowanym światłem LED. Tarasy z dużą ilością roślinności oraz gadżetów, wymagają oświetlenia, które pięknie wyeksponuje nasze kwiaty, krzewy oraz pozostałe elementy, w takich sytuacjach idealnym wyborem są lampy najazdowe, które umieszcza się we wcześniej przygotowanej powierzchni. Lampy najazdowe są zbudowane ze stali nierdzewnej, co sprawia, że są niezwykle trwałe. Jedną z lepszych opcji przy podkreślaniu roślinności i architektury są również reflektory, można je swobodnie wbić w ziemię lub przymocować do podłoża. Jeśli nasz taras wyposażony jest w stopnie lub droga do niego wymaga od nas wejścia po schodach, świetnym rozwiązaniem jest zakup lamp do zabudowy, które perfekcyjnie podkreślą strukturę schodów, sprawiając nie tylko wrażenie bezpieczeństwa, ale także budując odpowiedni klimat.

Jakie lampy ogrodowe wybrać?

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze oświetlenia zewnętrznegoStojąc przed takim wyborem, warto zwrócić szczególną uwagę na funkcję, jaką wybrana lampa ma spełniać. Czy powinna ona oświetlać większą powierzchnię tarasu, schody czy może podkreślać głębie roślinności? Drugim elementem jest styl, w jakim urządzamy nasze klimatyczne miejsce, czy jest ono bardziej nowoczesne, a może wręcz przeciwnie – wśród elementów tradycyjnych czujemy się najlepiej.

Warto jeszcze rozważyć intensywność oświetlenia. Projektując taras, którego założeniem ma być stworzenie odpowiedniego klimatu, należy zastanowić się, która z tych opcji jest nam bliższa, czy jest to wybór światła ciepłego, nieostrego, rozpraszającego, a może preferujemy mocne, ostre i zimne oświetlenie i to właśnie taki rodzaj światła pozwala nam zbudować odpowiedni klimat – wybierzmy to, które pasuje do nas i naszego stylu.

Obecnie rynek jest niezwykle bogaty w oferty oświetlenia zewnętrznego. Warto pamiętać o tym, czym kierować się podczas takiego dylematu oraz zaznajomić się z zastosowaniem poszczególnych lamp zewnętrznych. Nic jednak nie zastąpi naszego niepowtarzalnego stylu, dlatego aranżując klimatyczny taras, kierujmy się naszą oryginalnością, smakiem i wybierzmy takie rodzaj oświetlenia, taką barwę światła oraz jej intensywność, które pozwolą nam na zbudowanie idealnej aury.

Podobne Artykuły

Comment