Na-Blogu.pl > Dom i ogród > Tłuste zabrudzenia na podłodze – jak z nimi walczyć?

Tłuste zabrudzenia na podłodze – jak z nimi walczyć?

Tluste zabrudzenia na podlodze

W pomieszczeniach takich jak kuchnia albo warsztat mechaniczny najczęściej spotykane są tłuste zabrudzenia, które są niebezpieczne i trudne do usunięcia. Sprzątanie nie obędzie się bez konieczności zastosowania specjalistycznych i często chemicznych preparatów do mycia podłóg. Jednak niewiedza na temat działania i bezpieczeństwa stosowania tego typu mikstur, spotyka się często z odstąpieniem od ich użycia spowodowanym strachem przed zniszczeniem podłogi. Ponadto problem może narastać, ponieważ odtłuszczanie powierzchni, szczególnie w miejscach najbardziej narażonych, należy przeprowadzać systematycznie.

Jak dbać o podłogę w pomieszczeniach najbardziej narażonych na tłuste plamy? 

Przede wszystkim liczy się czas. Tłuste plamy najlepiej usuwać natychmiast po kontakcie oleistej substancji z powierzchnią podłogi. To podstawowa zasada zachowania czystości. Szybkie usunięcie plamy nie pozwala na zaschnięcie tłuszczu, czy nawet jego wniknięcie w porowatą fakturę posadzki. Jednak problem kumuluje się w przypadku pomieszczeń często eksploatowanych. Takich jak kuchnia w dużej restauracji czy mający wielu zadowolonych klientów warsztat mechaniczny. Oczywiście w miarę możliwości najlepiej stosować pierwszą zasadę zachowania czystości, lecz w przypadku dużego ruchu często jest to niemożliwe. Dlatego trzeba postawić na systematyczność. W przeciwnym razie podłoga w wspomnianych pomieszczeniach nie dość, że nie będzie nadawać się do użytku przez zagrożenie uszkodzeniem ciała, to na dodatek stanie się niezwykle nieestetyczna.

Jakich środków używać do odtłuszczania podłogi? 

Środki do czyszczenia podłóg dzielą się na dwie grupy. Jedna z nich to naturalne i alternatywne mikstury. Jednak stosowanie takich preparatów wiąże się z koniecznością nabywania wiedzy o oddziaływaniu naturalnych substancji na różne rodzaje powierzchni. Oprócz tego, często bardziej ekologiczne odpowiedniki są mniej skuteczne od tych chemicznych i wymagają zwiększenia częstotliwości mycia tłustych zabrudzeń. Ponadto nieodpowiednie stosowanie i niewiedza mogą skutkować zniszczeniem podłogi lub po prostu nieskutecznością dbania o jej czystość. Wielu zwolenników naturalnych substancji należy więc do grupy bardziej zdeterminowanych i wytrwałych. Jednak nie zawsze trzeba aż tak się poświęcać. Nie każdy ma czas na zastanawianie się, co zaszkodzi podłodze, a co nie. Producenci chemii gospodarczej opracowali specjalistyczne preparaty, które są dostosowane do różnych powierzchni i tym samym stanowią pewny i skuteczny sposób w walce z tłustymi plamami. Oprócz tego chemiczne preparaty są niezastąpione w walce ze starymi i zaschniętymi plamami tłuszczu. W przypadku częstego eksploatowania pomieszczeń narażonych na tłuste plamy to najlepszy wybór.

Odtłuszczanie podłóg nie musi być więc uciążliwe. Wystarczy zachować dwie podstawowe zasady pielęgnacji podłogi, czyli szybkość w usuwaniu tłustych plam i systematyczność. Ponadto warto zastosować profesjonalne preparaty do mycia podłóg, a posadzka w kuchni czy warsztacie przestanie być nieestetyczna.

Podobne Artykuły

Comment