Na-Blogu.pl > Dom i ogród > Zabezpieczenie i konserwacja drewnianych elementów na balkonie

Zabezpieczenie i konserwacja drewnianych elementów na balkonie

Czy to w domu, czy w mieszkaniu nasz balkon lub taras przyjmuje często rolę strefy relaksu. W wielu przypadkach może odgrywać także rolę swoistego magazynu, zwłaszcza poza letnim sezonem, kiedy to jest najbardziej eksploatowany. W obu tych wariantach na naszym balkonie lub tarasie będzie spoczywać sporo elementów wykonanych z drewna.

Stolik, krzesła, leżaki, donice lub skrzynie na kwiaty i zioła, czy też pergole osłaniające naszą przestrzeń przed wzrokiem sąsiadów to zwyczajne elementy wyposażenia każdego balkonu. Niejednokrotnie nasz taras lub balkon same w sobie mogą być zbudowane z drewna. Ze względu na piękny wygląd, a także stosunek wytrzymałości do ceny, drewno jest powszechnym materiałem konstrukcyjnym przy elementach zewnętrznych. Jednakże niezabezpieczone może szybko ulec zniszczeniu, zwłaszcza wystawione codziennie na zmienne warunki atmosferyczne jak słońce, deszcz, czy mróz. Aby nasze drewniane meble balkonowe lub poszycie tarasu cieszyły oko dobrym stanem przez lata, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć przed warunkami pogodowymi, a także pielęgnować w zależności od pory roku.

Czy zabezpieczanie drewna jest konieczne?

Jeśli chcemy cieszyć się pięknem drewna przez długie lata, niezbędne jest jego odpowiednie zabezpieczenie i konserwacja. Jeśli nie zakupiłeś produktów fabrycznie zabezpieczonych przed czynnikami zewnętrznymi, musisz je koniecznie zaimpregnować. Impregnacja pozwoli Ci skutecznie ochronić materiał przed szkodliwymi czynnikami. Przywykliśmy do tego, że dbamy o drewniane podłogi i meble wewnątrz naszych domów, zapominając często o ich zewnętrznych odpowiednikach. W przypadku mebli balkonowych czy nawet drewnianych poręczy lub tarasu pokrytego deskami, istnieje o wiele więcej niebezpiecznych elementów zagrażających ich żywotności niż wewnątrz naszych mieszkań. Dlatego właśnie impregnacja stanowi kluczowy element ochrony powierzchni drewnianych na zewnątrz niezależnie od pory roku.

Przed czym zabezpieczać drewniane elementy?

Największym wrogiem drewnianych powierzchni jest wilgoć i piasek. Jednakże to stwierdzenie w dużej mierze tyczy się podłóg drewnianych, a nie mebli ogrodowych, czy podłóg tarasowych. Elementy zewnętrze będą narażane na szereg niebezpiecznych czynników, z których najważniejsze to:

  • Woda i wilgoć – wnika w strukturę drewna. Powoduje odbarwienia i butwienie. Może doprowadzać do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia grzybów.
  • Promieniowanie UV – odbarwia i wysusza drewno.
  • Mróz – może doprowadzić do pękania drewna poprzez zamarzanie wody w jego szczelinach.
  • Uszkodzenia mechaniczne – naruszają strukturę drewna.
  • Grzyby – sprawiają, że drewno puchnie i wygląda nieestetycznie. Mogą być także szkodliwe dla zdrowia.
  • Owady – najczęściej korniki, drążą korytarze, naruszając strukturę drewna i osłabiają jego wytrzymałość.

W jaki sposób zabezpieczyć drewno na zewnątrz?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby usunięcie drewnianych elementów z balkonu na zimę oraz przy niepogodzie. Takie wyjście jednak i tak nie sprawdzi się w przypadku elementów konstrukcyjnych samego balkonu czy tarasu. W takim wypadku musimy zabezpieczyć drewno w inny sposób. Wybór odpowiedniego środka będzie w uzależniony od naszych potrzeb i efektu wizualnego, jaki będziemy chcieli osiągnąć. Na rynku znajdziemy produkty zabezpieczające, które możemy podzielić na następujące kategorie:

  • Impregnaty – zapobiegają rozwojowi pleśni, grzybów oraz chronią przed owadami. Ich plusem jest to, że mogą być używane zarówno do zabezpieczenia, jak i do leczenia drewna zainfekowanego kornikami lub grzybami. Dodatkowo pochłaniają promieniowanie UV oraz chronią przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci.
  • Oleje – wnikają w drewno i zabezpieczają je od środka przed wchłanianiem wilgoci. Chronią także przed działaniem promieni słonecznych. Niestety proces olejowania powinien być powtarzany co roku.
  • Bejce – poprzez bejcowanie drewno zostaje zabezpieczone od wewnątrz, jednocześnie uzyskuje się przy tym cieplejszy kolor. Jednakże słabo zabezpiecza przed rozwojem grzybów i pleśni.
  • Lakierobejce – tworzą na powierzchni mocną powłokę zabezpieczającą przed wilgocią, a dzięki zawartym w nich pigmentom również przed promieniami słonecznymi. Jest najlepszym rozwiązaniem dla drewna narażonego na szkodliwe czynniki atmosferyczne, jednakże nie ochronią drewna przed owadami i grzybami.
  • Lazury – tworzą mocną i wytrzymałą powłokę. Chronią przed działaniem czynników atmosferycznych, promieniowaniem UV, rozwojem grzybów i owadami.

Źródło: dlapodlogi.pl – sklep ze środkami do pielęgnacji podłóg drewnianych

Podobne Artykuły

Comment