Na-Blogu.pl > Dom i ogród > Zalanie piwnicy. Jak usunąć szkody?

Zalanie piwnicy. Jak usunąć szkody?

zalanie piwnicy pompa do wody

Zalana piwnica to poważny, często występujący problem, z którym zmagają się właściciele domów jedno i wielorodzinnych oraz każdych, w których występuje piwnica.

W jaki sposób szybko i sprawnie pozbyć się nadmiaru wody, by doszło do jak najmniejszych szkód?

Przyczyny zalania piwnicy

Zazwyczaj większość przypadków podtopień w piwnicach dzieje się w okresie letnim, gdy dochodzi do obfitych opadów deszczu, podczas wiosennych roztopów, a także w wypadku powodzi. Jednak nie tylko, ponieważ wina może leżeć także po stronie uszkodzonej instalacji wodnej.

W każdym z wymienionych przypadków najważniejszy jest czas działania. Nie wolno zwlekać, ponieważ może dojść do nieodwracalnych szkód.

Szkody spowodowane zalaniem

Szkody wywołane przez nadmiar wody we wnętrzu mogą przyczynić się między innymi do:

  • powstania wilgoci, pleśni i grzybów, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia
  • osłabienia konstrukcji całego budynku
  • zniszczenia tynków
  • zniszczenia wszystkich rzeczy przechowywanych w piwnicy
  • uszkodzenie instalacji elektrycznej.

Wymienione szkody są jednymi z najczęściej występujących. Ponadto wymagają także najwięcej nakładów finansowych oraz mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Jedynym wyjściem, by zminimalizować szkody jest wybranie odpowiedniego sprzętu i szybkie działanie.

Wypompowywanie wody

Najważniejszym sprzętem jaki powinien znaleźć zastosowanie w przypadku zalanej piwnicy jest oczywiście pompa do wypompowywania wody.

Na rynku można znaleźć wiele różnorakich typów pomp, jednak w sytuacji, gdy wody jest dużo, najlepiej sprawdzi się pompa zanurzeniowa. Ważne, by została zaprojektowana do usunięcia także zanieczyszczonej wody.

Zalety pompy

Nowoczesne urządzenia do wypompowywania wody potrafią poradzić sobie w szybkim czasie z problemem zalanej piwnicy i wypompować nawet do 15 500 litrów wody na godzinę. Przykładem takiego sprzętu są np. pompy Karcher

Posiadają one także bardzo przydatne cechy, takie jak:

  • czujnik poziomu wody (zatrzyma się automatycznie po 15 sekundach w sytuacji, gdy woda opadnie poniżej poziomu czujnika)
  • przełącznik pracy ręcznej lub automatycznej, umieszczony na obudowie
  • wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej zintegrowany filtr wstępny
  • ułatwiający przenoszenie uchwyt
  • możliwość wypompowywania wody z zanieczyszczeniami o maksymalnej wielkości 30mm

Podsumowanie

Zalana piwnica to zmora mieszkańców wielu budynków mieszkalnych. Może prowadzić do wielu trudnych do usunięcia szkód, a nawet powodować choroby (grzyb i pleśń na ścianach). Najlepszym sposobem jest zaopatrzenie się w pompę do wypompowywania wody, która szybko i sprawnie poradzi sobie z zalegającą wodą, co pomoże oszczędzić wiele nerwów, czasu i zdrowia. Warto zaopatrzyć się w nią szybciej, by w razie konieczności od razu mieć ją pod ręką.

Podobne Artykuły

Comment