Na-Blogu.pl > Dom i ogród > Zastosowania silikonu podczas wykańczania mieszkania

Zastosowania silikonu podczas wykańczania mieszkania

silikon

Samodzielne wykończenie mieszkania nie musi być trudne, jeśli korzysta się z profesjonalnych preparatów uszczelniających takich jak silikon. Ponieważ materiał ten jest powszechnie stosowany w trakcie remontów na przykład jako wypełnienie różnego rodzaju szczelin w łazience i kuchni. A jak jeszcze można wykorzystać silikon podczas wykańczania mieszkania?

Silikon — charakterystyka

Silikon to masa uszczelniająca, która ma postać gęstej pasty. Produkt ten można nabyć w charakterystycznych tubach z aplikatorem umożliwiającym precyzyjne nałożenie preparatu w wybrane miejsce. Silikon to wytrzymałe spoiwo stosowane do wielu powierzchni o odmiennych parametrach, a w szczególności poleca się aplikację silikonu w miejscach, gdzie często gromadzi się wilgoć i woda. Ponieważ jest to preparat szybkoschnący i elastyczny, a w dodatku ma właściwości grzybobójcze i pleśniobójcze. Jednak poszczególne silikony mogą się między sobą znacząco różnić, dlatego zawsze warto dobrze przeczytać etykietę na opakowaniu przed nałożeniem preparatu na wybrany materiał, ponieważ w przypadku pomyłki na jego powierzchni mogą się pojawić odbarwienia lub ślady korodowania.

Rodzaje silikonów

Silikony mogą mieć bardzo wszechstronne przeznaczenie, dlatego warto wiedzieć, jaki produkt można zastosować do danej powierzchni. Silikon neutralny nie wydziela przykrej woni podczas nakładania i łączy się z tworzywami sztucznymi, wyrobami akrylowymi i metalowymi. Natomiast silikon sanitarny używany jest do powierzchni ze szkła, ceramiki i glazury. Popularnym rodzajem silikonów jest również silikon akrylowy, za pomocą którego można połączyć płyty gipsowo-kartonowe z tworzywami sztucznymi. Wykańczając mieszkanie, warto także rozważyć zakup silikonu szklarskiego służącego do uszczelniania szyb w miejscu, gdzie łączą się z drewnem lub tworzywem sztucznym. Przydatny może się okazać również silikon do akwariów oraz specjalny silikon do tworzyw sztucznych, za pomocą którego można uszczelnić kabinę prysznicową lub brodzik.

Silikon Lakma — wszechstronne zastosowanie

Szukając uniwersalnego silikonu do zadań specjalnych, warto rozważyć innowacyjny produkt, jakim jest silikon Lakma, czyli wyjątkowo elastyczny uszczelniacz silikonowy o octanowym systemie utwardzania. Produkt ten można zastosować między innymi do:

  • okien
  • framug okien
  • ścian działowych
  • drzwi
  • inspektów ogrodniczych
  • rynien
  • szklarni
  • elementów instalacji urządzeń wentylacyjnych

Ponadto silikon Lakma jest dostępny w kolorze bezbarwnym, białym, szarym, brązowym i czarnym, a jego czas obróbki wynosi jedynie 9 minut. Co ważne tego typu preparat jest odporny na promieniowanie UV i zmienne warunki atmosferyczne.

Podsumowując, wykańczając mieszkanie, warto zaopatrzyć się w silikon, dzięki któremu będzie można sprawnie i estetycznie uszczelnić wybrane elementy. Warto pamiętać również, że jest to rozwiązanie niezwykle trwałe i praktyczne. Jednak, żeby tak się stało, silikon trzeba precyzyjnie nałożyć na wybraną powierzchnię, by szczelnie wypełnił przestrzeń między materiałami. Ponieważ nawet drobne ubytki mogą z czasem doprowadzić do zniszczenia całej struktury spoiwa.

Podobne Artykuły

Comment