Na-Blogu.pl > Dzieci i ciąża > Jak zachęcić przedszkolaka do nauki?

Jak zachęcić przedszkolaka do nauki?

Jak zachecic przedszkolaka do nauki

Dzieci w wieku przedszkolnym uczą się pracy w grupie, samodzielności, zasad panujących w przedszkolu. Rozpoczynają także naukę podstawowych informacji i ćwiczą umiejętności, które będą niezwykle przydatne już od początku szkoły podstawowej. Wytworzenie nawyku uczenia się jest niezwykle istotne – o wiele łatwiej będzie zachęcić dziecko do nauki w późniejszych latach edukacji. Jednak większość przedszkolaków nie chce się uczyć, ponieważ nie jest to dla nich ciekawe zajęcie. Jak sprawić, by dzieci chętnie zdobywały wiedzę już od najmłodszych lat i chętnie uczęszczało na zajęcia do przedszkola?

Czego dzieci powinny nauczyć się w przedszkolu?

Najważniejszą podstawą, która sprawi, że dziecko będzie miało bardzo dobry start w pierwszej klasie, jest nauka literek. Jeśli maluch nie opanuje alfabetu i nie będzie potrafił pisać, to może mu być o wiele trudniej, niż jego rówieśnikom z tej samej klasy. Przedszkolak idący do szkoły podstawowej powinien także znać cyferki. W niektórych placówkach przeprowadzane są także zajęcia języka angielskiego. Najmłodsi uczą się na nich niektórych słów, piosenek, literek i podstawowych zwrotów.

Jak pomagać dziecku w nauce?

Większość przedszkolaków nie jest na tyle dojrzała emocjonalnie, aby siadać i samodzielnie powtarzać przerabiany na zajęciach materiał. Potrzebuje do tego pomocy rodzica. Nie może być to jednak surowe odpytywanie i wymaganie, aby dziecko uczyło się na pamięć spokojnie siedząc w miejscu. Przedszkolaki mają jeszcze trudności w koncentracji i skupianiu uwagi na jednej czynności przez dłuższy czas – dopiero się tego uczą. Dlatego należy zadbać o to, aby powtarzanie literek, cyferek, czy języków obcych było dla dzieci formą zabawy, czy atrakcyjnym sposobem na spędzanie czasu. Dobre będą też kilkuminutowe przerwy, na przykład na zjedzenie owocu czy gra w łapki. Malucha należy zachęcać i chwalić za osiągane wyniki. Wtedy stanie się zmotywowany, a każda zapamiętana informacja będzie stanowiła ciekawe wyzwanie. Ważne jest to, aby zachować cierpliwość. Każde dziecko uczy się w swoim tempie, a na początku edukacji nawet najłatwiejsze kwestie mogą zająć maluchowi bardzo dużo czasu. Należy być też przygotowanym na zapominanie i konieczność kilkukrotnego przerabiania danego zagadnienia. Najmłodsi ćwiczą pamięć, która będzie stawała się coraz lepsza wraz z czasem. Dobrze jest zachować regularność, dziecko zacznie się przyzwyczajać do tego, kiedy jest czas na naukę, a kiedy na zabawę.

Sposoby na przyjemne opanowanie materiału

Jednym z najlepszych sposobów na to, aby dziecko zapamiętało konkretne informacje, jest nauka piosenek. Miła melodia i wspólne śpiewanie sprawią, że wiadomości zostaną zapamiętane w szybki i przyjemny dla dziecka sposób. Piosenki edukacyjne można kupić na płytach CD albo znaleźć w internecie.  Kolejną ciekawą metodą jest nauka poprzez ciekawe akcesoria. Tanim i bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem jest zakup tablicy magnesowej i kolorowych literek. Można razem z dzieckiem ćwiczyć kolejne literki alfabetu, układać nowe słowa w różnych kolorach. Zabawę można rozwinąć poprzez drukowanie lub rysowanie przedmiotów, zwierząt i zawodów zaczynających się na tę literkę alfabetu, której akurat uczy się dziecko. Pokolorowane i podpisane obrazki również można przyczepiać na tablicę magnesową tworząc z nich zdania, czy wymyślając ciekawe historie z nimi w roli głównej. Na rynku można znaleźć także wiele książek edukacyjnych, które pomogą dzieciom uczyć się nowych rzeczy poprzez zabawę. Lepsze efekty uzyska się pracując razem z dzieckiem, pytając go o konkretne obrazki czy zadania. Niektóre z książeczek składają się z czytanek, wierszyków, miejsc na pisanie, ale również naklejek, które dzieci tak bardzo lubią. Warto wiedzieć, jaką formę zabawy maluch lubi najbardziej i pod tym kątem szukać książeczek edukacyjnych.  Dzieci uwielbiają kolory, obrazki i melodię. Warto wykorzystywać wszystkie te elementy do wspólnej nauki.

źródło: thamesbritishschool.pl – international kindergarten Warsaw

Podobne Artykuły

Comment