Na-Blogu.pl > Dzieci i ciąża > Zielona szkoła dla dzieci – na czym to polega? Gdzie zorganizować ją na Mazowszu?

Zielona szkoła dla dzieci – na czym to polega? Gdzie zorganizować ją na Mazowszu?

mlyn gasiorowo

Dzieci przeciążone przeładowanym programem edukacyjnym potrzebują również odpoczynku w okresie roku szkolnego, który jednocześnie nie będzie wytrącać ich z rytmu uczenia się. Zadanie takie idealnie spełnia zielona szkoła, łącząca równolegle edukację, zabawę i formę aktywnego wypoczynku.

Czym jest zielona szkoła i dlaczego warto ją organizować?

Zielona szkoła to zorganizowany, kilku- lub kilkunastodniowy wyjazd grupy uczniów pod opieką nauczyciela o cechach rekreacyjno-edukacyjnych. Z reguły miejscem zielonej szkoły są okolice położone w rejonach bogatych pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. Zielona szkoła organizowana jest zazwyczaj w sezonie wiosenno-letnim, w otoczeniu zielonej przyrody, i właśnie stąd pochodzi jej nazwa.

Jakie są korzyści wyjazdu na zieloną szkołę? Przede wszystkim to możliwość wykorzystania i pogłębiania zdobytej już wiedzy oraz zdobycie nowych umiejętności. Wspólnie spędzony czas sprzyja rozwojowi silnych więzi integracyjnych, uczy współpracy w grupie i ponoszenia odpowiedzialności za wspólnie realizowane cele i zadania. Jest również nauką samodzielności i kreatywności. Niezwykłe znaczenie ma forma prowadzonych zajęć edukacyjnych, znacznie odbiegająca od standardowego trybu nauki. To zdobywanie wiedzy i umiejętności poprzez wycieczki i zajęcia w terenie, w otoczeniu przyrody, w bezpośrednim kontakcie z naturą. Zielona szkoła jest odskocznią od codziennych i rutynowych zajęć szkolnych, daje możliwość relaksu i przeżycia niezapomnianych chwil.

Na co zwrócić uwagę przy organizacji zielonej szkoły?

Ważnym aspektem branym pod uwagę przy planowaniu wyjazdu na zieloną szkołę jest zapewnienie odpowiednich warunków bytowych oraz wysokiego poziomu zadań edukacyjnych. Istotnym jest dojazd, zakwaterowanie, wyżywienie i rozplanowanie codziennych zajęć. Niemniej istotną kwestią jest wybór otoczenia, miejsca związanego z niebanalnym urokiem natury. Takim miejscem będzie z pewnością mazowieckie Gąsiorowo.

Zlokalizowany tu ośrodek Młyn Gąsiorowo spełnia wszystkie kryteria oczekiwane przez organizatorów zielonej szkoły. Jest to ośrodek przeznaczony dla młodszych dzieci, w wieku 4-9 lat. Młyn Gąsiorowo posiada odpowiednią bazę przystosowaną do programów edukacyjnych na poziomie nauczania początkowego oraz przedszkolnego. Do dyspozycji dzieci przeznaczony jest ogromny, nowocześnie wyposażony i bezpieczny plac zabaw, oraz rozległa łąka ze ścieżką edukacyjną. Pensjonat i gospoda zapewniają komfortowe noclegi i wyżywienie na wysokim poziomie. Serwowane tu dania są proste i przygotowywane w tradycyjny sposób. W większości są one oparte na starych, ocalonych od zapomnienia regionalnych przepisach, z surowców pozyskiwanych od miejscowych rolników, oraz z produktów leśnych i pochodzących z własnego ogrodu.

Zielona szkoła to pomysł na świetny wypoczynek łączący naukę i zabawę. Dobrze zaplanowana, zapewni niezapomnianą porcję przeżyć, dobrą przygodę i ciekawą formę nauki.

Podobne Artykuły

Comment