Na-Blogu.pl > Finanse > Czy warto zlecić rozliczenie PIT profesjonalnej księgowej?

Czy warto zlecić rozliczenie PIT profesjonalnej księgowej?

Czy warto zlecic rozliczenie PIT profesjonalnej ksiegowej

Wraz z wkroczeniem kolejnego okresu podatkowego wielu podatników zastanawia się, w jaki sposób rozliczyć swój PIT, i jak prawidłowo złożyć zeznanie podatkowe. Co prawda dostępnych jest wiele zarówno darmowych, jak i płatnych programów komputerowych do samodzielnego rozliczenia. Jednakże z uwagi na surowe obostrzenia i wysokie kary, które urząd skarbowy może w nałożyć na podatnika za błędy w rozliczeniu, wiele osób boi się dokonywać tego samodzielnie.

Rozliczenie samodzielne

Jeśli podatnik ma jedno źródło dochodu i rozlicza się sam, intuicyjny w obsłudze program z sukcesem przeprowadzi go przez cały proces rozliczenia. Na koniec zaproponuje wysłanie deklaracji przez internet. Podatnik otrzyma zwrotne poświadczenie odbioru deklaracji tzw. UPO i na tym zakończy cały proces. Nawet niepewne osoby powinny chociaż spróbować samodzielnego rozliczenia. Taka metoda nic nie kosztuje i jest najmniej czasochłonna.

Biuro rachunkowe

Jednak wiele osób nie zna/nie chce i boi się samodzielnego rozliczenia, Woli powierzyć to profesjonalnej firmie księgowej, dzięki której może być spokojny o swoje zeznanie. Ceny, które proponują biura rachunkowe za rozliczenia PITów są uzależnione od ilości dokumentów do wprowadzenia i liczby i rodzajów źródeł otrzymywanych dochodów. Wpływ na wysokość ceny za taką usługę ma wspólne składanie zeznania z małżonkiem. Na najwyższe opłaty muszą być przygotowani przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą. Na szczęście, dzięki dużej konkurencji na rynku i dostępności wielu programów do samodzielnego rozliczania, ceny biur rachunkowych za roczne rozliczenia podatku wydają się mieć lekką tendencję spadkową.

Ceny za usługę powierzoną biurze rachunkowemu wahają się od 30 złotych za prostą, pojedynczą deklarację PIT37 do nawet ponad 100 złotych w przypadku właścicieli firm.

Samodzielna księgowa

Znacznie taniej można rozliczyć swój PIT u samodzielnej księgowej/księgowego. Z uwagi na fakt, że nie pracują dla kogoś, tylko zazwyczaj na swój rachunek – zawodowi księgowi mogą oferować swoim klientom nieco niższe ceny. Wybierając taką metodę rozliczenia, można zaoszczędzić od kilku do kilkudziesięciu złotych. Oczywiście warto zweryfikować wcześniej, czy za taką usługę otrzyma się fakturę vat – co jest zazwyczaj niezwykle istotne dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Niestety, tak jak w każdej branży można spotkać się z czyjąś pomyłką i niekompetencją – wówczas podatnik, niezależnie od tego, komu zlecił rozliczenie swojego zeznania, odpowiada za błąd osobiście. Dlatego warto szukać osoby z czyjegoś polecenia lub na własną rękę weryfikować opinię o konkretnej osobie.

Rozliczając swoje zeznanie PIT, warto spróbować zrobić to samodzielnie – z pomocą profesjonalnego programu. Jeśli jednak dokumentów do rozliczenia jest dużo i podatnik wątpi w swoje możliwości, warto aby wybrał zaufaną i doświadczona księgową posiadającą referencje i odpowiednie uprawnienia. Jeśli ma trudności z odnalezieniem takiej osoby, rozsądną decyzją jest powierzenie swojego rozliczenia biurze rachunkowemu. Warto pamiętać, że ewentualne koszty korekty zeznania, nawet jeśli błąd został dokonany przez księgową, są niestety o wiele wyższe od kosztu złożenia deklaracji.

Inspirowane: macpit.pl – biuro rachunkowe Wiązowna

Podobne Artykuły

Comment