Na-Blogu.pl > Finanse > ETF z ekspozycją na kryptowaluty – jak działa i dlaczego warto w niego zainwestować?

ETF z ekspozycją na kryptowaluty – jak działa i dlaczego warto w niego zainwestować?

etfy na kryptowaluty

Popularność kryptowalut systematycznie rośnie, jednak warto mieć świadomość, że inwestowanie w nie wiąże się z dosyć wysokim poziomem ryzyka. Ograniczyć je można inwestując w ETF-y z ekspozycją na kryptowaluty. W jaki sposób działają tego typu fundusze? Co przemawia za ich zakupem? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak działają ETF-y z ekspozycją na kryptowaluty?

Zastanawiając się nad inwestycją w ETF-y z ekspozycją na kryptowaluty warto wiedzieć, w jaki sposób działają tego typu fundusze. Otóż, istotne jest to, że mechanizm działania ETF-ów opierających się na kryptowalutach niczym nie różni się od zasad funkcjonowania pozostałych ETF-ów. Różnicą jest zatem w tym przypadku jedynie instrument bazowy, którym jest wówczas konkretna kryptowaluta. W efekcie każdy wzrost lub spadek jej wartości powinien przekładać się na identyczny wzrost lub spadek jednostek uczestnictwa danego ETF-u. W tym miejscu warto również zaznaczyć, że ETF-y z ekspozycją na kryptowaluty tak samo jak wszystkie inne tego typu fundusze są notowane na giełdzie. Dzięki temu charakteryzuje je nie tylko wysoka płynność, ale także fakt, iż podlegają one bieżącej wycenie.

Jak inwestować w ETF-y z ekspozycją na kryptowaluty?

Znając sposób działania ETF-ów z ekspozycją na kryptowaluty oraz zacząć w nie inwestować warto wiedzieć jak wygląda to w praktyce. Otóż, możliwość zakupu tego typu funduszy jest ogólnodostępna, jednak wymaga posiadania rachunku maklerskiego. To właśnie konto maklerskie daje bowiem dostęp do funduszy notowanych na giełdzie. Rachunek maklerski zakłada się u brokera, który staje się wówczas pośrednikiem pomiędzy giełdą, a inwestorem. Obecnie można to zrobić online, co sprawia, że inwestowanie w ETF-y z ekspozycją na kryptowaluty jest nie tylko wygodne, ale nie wymaga również wychodzenia z domu. W tym miejscu warto również podkreślić, że wybór brokera powinien być świadomy, ponieważ przekłada się nie tylko na możliwości inwestycyjne, ale także wiele innych kwestii. Przykładem może być chociażby komfort inwestowania, czy wysokość pobieranych opłat, które mogą być naliczane z różnych tytułów. Szczegółowe informacje na ten temat zostały zawarte w artykule przedstawiającym mechanizm wyboru rachunku inwestycyjnego.

ETF-y z ekspozycją na kryptowaluty – dlaczego warto w nie inwestować?

Jak wspomniano we wstępie inwestowanie w kryptowaluty poprzez ETF-y jest znacznie mniej ryzykowne niż ich bezpośredni zakup. Z czego to wynika? Istotne w tym przypadku są dwie kwestie, a mianowicie brak konieczności posiadania portfela kryptowalutowego, co ogranicza ryzyko utraty dostępu do niego, a także brak dźwigni finansowej. Fakt, iż nie można w tym przypadku skorzystać z lewarowania sprawia w dużej mierze łagodzi niestabilność rynku kryptowalut. Co jeszcze przemawia za zakupem ETF-ów z ekspozycją na kryptowaluty? Przede wszystkim prostota, ponieważ w praktyce tego typu inwestycja nie różni się niczym od zakupu innych tego typu funduszy.

Podsumowując należy stwierdzić, że ETF-y z ekspozycją na kryptowaluty to fundusze, które umożliwiają pośrednie inwestowanie na rynku kryptowalut. Pozwala to w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko, które w przypadku bezpośredniego zakupu kryptowalut może być naprawdę wysokie.

Podobne Artykuły

Comment