Na-Blogu.pl > Finanse > Kredyt hipoteczny sposobem na sfinansowanie zakupu nieruchomości

Kredyt hipoteczny sposobem na sfinansowanie zakupu nieruchomości

Kredyt hipoteczny

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe zaciągane wobec banku pod zastaw nieruchomości mieszkalnej, użytkowej czy działki budowlanej. Do kapitału potrzebnego na sfinansowanie zakupu nieruchomości może również zostać doliczona kwota potrzebna na jej remont i wykończenie. Jest to kredyt wieloletni; czas trwania spłaty to nawet 35 lat. Kredyt hipoteczny to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie posiadają wystarczających środków finansowych na zakup nieruchomości, jednak zanim zdecydują się złożyć wniosek kredytowy, powinni zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Koszty kredytu

Spłata kredytu dokonywana jest w miesięcznych ratach, na które składają się pożyczony kapitał i odsetki. Odsetki zależne są od marży, jaką nakłada bank i stopy procentowej WIBOR. Stopa ta jest zmienna w czasie i zależy od sytuacji, jaka panuje na rynku finansowym. Dodatkowym kosztem jest prowizja pobierana przez bank. Im mniejsza marża i prowizja, tym mniejsze koszty poniesie kredytobiorca. Niektóre banki wymagają również wykupienia ubezpieczenia na wypadek niemożności spłaty kredytu, co zwiększa jego ogólny koszt.

Zdolność kredytowa

Przed udzieleniem kredytu bank dokładnie sprawdza, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie go spłacić. Ocenia zatem zdolność kredytową klienta. Bank bierze pod uwagę dochód kredytobiorcy oraz źródło, z jakiego jest on uzyskiwany. Ponadto bank zwraca uwagę na wiek, stan cywilny, ilość osób na utrzymaniu, a także przeciętne miesięczne koszty utrzymania.

Wkład własny

Bank udziela kredytu na zakup nieruchomości, jednak kredytobiorca zobowiązany jest do wniesienia wkładu własnego. Zazwyczaj jest ustalony jako pewien procent wartości nieruchomości, przeciętnie waha się w okolicach 10-30 procent. Jest to minimum, jakie klient musi posiadać, niemniej jednak im większym wkładem własnym dysponuje kredytobiorca, tym większa ma szansę na udzielenie kredytu i redukcję jego kosztów.

Skorzystaj z pomocy

Procedura uzyskania kredytu hipotecznego jest skomplikowana i czasochłonna. Nie trudno zgubić się w gąszczu ofert, informacji i wymogów, jakie trzeba spełnić. Każdy, kto planuje zakup nieruchomości na kredyt powinien skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Warto sprawdzić ofertę na stronie mdyrda.pl – doświadczonego doradcy, który proponuje kompleksową pomoc przy wyborze oferty kredytowej, złożeniu wniosku kredytowego i dopełnieniu wszelkich formalności. Doradca ten zajmuje się finansowaniem nieruchomości zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Dzięki pomocy doradcy kredytowego kredytobiorca nie musi martwić się formalnościami, za to może cieszyć się zakupem nowej nieruchomości.

 

Podobne Artykuły

Comment