Komora klimatyczna nazywana jest często komorą do badań klimatycznych, ponieważ umożliwia utrzymanie odpowiednich warunków, jak np. stale zachowana temperatura lub poziom wilgotności. Zjawisko to jest szczególnie istotne w laboratoriach, z których korzystają takie branże jak kosmetyczna, farmaceutyczna, a także motoryzacyjna oraz budownicza. Komory klimatyczne odgrywają bardzo ważną rolę w każdym laboratorium, ponieważ to właśnie od nich zależą dokładność oraz rzetelność wykonywanych badań.

Zastosowanie komory klimatycznej

Producent sprzętu laboratoryjnego w większości przypadków sprzedaje komory klimatyczne przede wszystkim klientom z branży farmakologicznej. Dzieje się tak, gdyż sprzęt wykorzystywany jest do badań dotyczących stabilności różnego rodzaju leków. Laboratoryjne testy stabilności przeprowadzane są zarówno w temperaturze pokojowej, lekko wyższej oraz niższej, a także w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Dzięki zastosowaniu komory naukowcy są w stanie określić, m.in. jaki jest termin przydatności do użycia leku, a także, w jakiej temperaturze i miejscu powinien być przechowywany. Ma to szczególne znaczenie w codziennym zażywaniu leków, ale także w turystyce, wojskowości oraz różnego rodzaju ekspedycjach naukowych czy alpinistycznych.

Komory klimatyczne znajdują swoje zastosowanie również w branży kosmetycznej. Stosuje się ją przede wszystkim do badań, które obejmują optymalne warunki przechowywania kosmetyków, ich trwałość, a także okres przydatności do użycia po otwarciu. Producenci kosmetyczni są w stanie zweryfikować zachowanie poszczególnych składników chemicznych lub naturalnych w określonym czasie, dzięki możliwości zmian temperatur oraz wilgotności podczas wykonywania testów. Podobne badania przeprowadzane są również w branży spożywczej. Dzięki komorze klimatycznej, naukowcy są w stanie określić kryteria artykułów, takie jak termin przydatności do spożycia, sposób przechowywania oraz reakcje poszczególnych składników na zmienne warunki atmosferyczne.

Komora laboratoryjna znalazła swoje zastosowanie także w branży budowlanej. Naukowcy analizują próbki np. betonu, asfaltu lub cegły, poddając je testom zachowania danego materiału na zmienne warunki klimatyczne, które niekiedy są także ekstremalne. Oznacza to, iż wyniki badań określają m.in. trwałość oraz miejsce zastosowania danego materiału budowlanego.

Ostatnią gałęzią przemysłu, w której również wykorzystywane są komory klimatyczne, jest branża motoryzacyjna. Dzięki sprzętowi, możliwe jest przeprowadzenie testów dotyczących np. analizy przyczepności połączeń klejonych, a także wytrzymałości materiałów, które zostały użyte do produkcji samochodów lub motorów, w różnych warunkach atmosferycznych, mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników.

Testy wykonywane w komorze klimatycznej

W każdym laboratorium przy użyciu komory klimatycznej przeprowadzane są cztery główne testy, a każdy z nich ma inne przeznaczenie. Do badań tych należą:

  • testy wytrzymałościowe – ich zadaniem jest przeprowadzenie analizy stabilności w ekstremalnych warunkach, jak np. bardzo wysoka temperatura;
  • przyspieszone testy trwałości – polegają na symulacji przyspieszenia procesu starzenia się badanego materiału lub wyrobu farmaceutycznego;
  • testy stabilności on-going – istotna analiza, pozwalająca potwierdzenie jakości produktów wypuszczonych na rynek; testy polegają na przebadaniu jakości danego produktu, po upływie terminu przydatności do spożycia;
  • badania długookresowe – procedura ta polega na przeprowadzaniu obserwacji danego produktu, np. leku, w czasie rzeczywistym oraz pod wpływem rzeczywistych warunków klimatycznych.

Podsumowanie

Producent sprzętu laboratoryjnego ma na uwadze przede wszystkim fakt, aby wyprodukowane komory klimatyczne mogły służyć w pozyskiwaniu jak najbardziej precyzyjnych wyników badań. Z tego powodu urządzenia stale są udoskonalane oraz wyposażane w coraz to nowocześniejsze systemy regulujące. Dzięki nim, również na etapie produkcji, kontrola jakości produktu przebiega w sposób płynny oraz sprawny.