Choć elementy ogrzewania gazowego mogą być zasilane z sieci, dostęp do tego paliwa nie zawsze jest tak łatwy, jak się wydaje. Jeżeli więc go brakuje, rozwiązaniem okazuje się montaż specjalnego zbiornika na gaz, który zostanie umieszczony na działce. Jaką konstrukcję wybrać i na co zwrócić uwagę podczas instalacji?
Jak łatwo można się domyślić, żeby korzystać z ogrzewania gazowego w taki sposób, trzeba najpierw spełnić szereg kryteriów związanych przede wszystkim z zasadami bezpieczeństwa. Dotyczą one między innymi prawidłowego doboru zbiornika. Tak się bowiem składa, że występuje on na rynku co najmniej w kilku wersjach, zróżnicowanych pod względem sposobu wykonania oraz możliwości jego użycia.
Jaki kupić zbiornik na gaz płynny? Dostępne konstrukcje
Rozważania na ten temat warto rozpocząć od przedstawienia podstawowego podziału zbiorników na gaz. Do wyboru masz dwie opcje, dobierane pod kątem metody montażu. Jak więc łatwo można się domyślić, sporo zależeć będzie tu od wielkości oraz specyfiki działki.
- Przydomowy zbiornik na gaz podziemny – zalecane są przede wszystkim na niedużych terenach, w przypadku których konstrukcja zewnętrzna mogłaby zajmować zbyt wiele miejsca, a co za tym idzie, poważnie utrudniać korzystanie z ogrodu. Zaletą podziemnego zbiornika na gaz płynny jest to, że nie wpływa on na wygląd i architekturę działki. Należy jednak pamiętać o tym, że jego montaż wymaga wykonania pewnych prac ziemnych, związanych z wykopami.
- Przydomowy zbiornik na gaz naziemny – jego instalacja jest zdecydowanie łatwiejsza i szybsza. Z drugiej jednak strony wymaga sporego terenu, jest też doskonale widoczny, dlatego warto go w jakiś sposób „schować” lub wkomponować w wystrój działki. Naziemny zbiornik na gaz płynny okaże się najlepszym wyborem w przypadku wysokiego poziomu wód gruntowych.
Wskazany podział jest klarowny, dlatego ostateczna decyzja w dużej mierze zależy od tego, jak dużym terenem dysponujesz i jakie są Twoje wymagania w odniesieniu do instalacji grzewczej.
Przydomowy zbiornik na gaz – o czym należy pamiętać?
Gdy już wybierzesz między konstrukcjami podziemnymi a naziemnymi, musisz koniecznie zastanowić się nad konkretnymi parametrami technicznymi, takimi jak chociażby pojemność zbiornika.
Decydujące w tym przypadku okaże się, rzecz jasna, zapotrzebowanie na gaz. Wynika ono z wielkości domu, liczby domowników, a także mocy urządzeń, które mają być zasilane gazem. Wszystko to sprawia, że przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba wykonać niezbędne obliczenia. Jeśli masz z nimi problem, skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy będą w stanie dobrać optymalny zbiornik na gaz do Twojego domu.
Zapotrzebowanie na gaz oraz pojemność zbiornika to kwestie wpływające również na częstotliwość jego tankowania. Warto wziąć to pod uwagę podczas obliczania przyszłych kosztów ogrzewania. W zależności od zakupionej konstrukcji, sposobu jej użycia, a także ceny gazu, w ciągu roku wynieść mogą one 3, 4, a nawet ponad 5 tysięcy złotych.
Gdzie zamontować zbiornik na gaz płynny? Wymagane odległości
Podczas analizowania oferty rynkowej i porównywania konkretnych rozwiązań, należy pamiętać również o obowiązujących przepisach dotyczących dopuszczalnych odległości zbiorników na gaz od budynków oraz obiektów użyteczności publicznej. Ile wynoszą?
- W przypadku zbiornika naziemnego, są to 3 metry przy pojemności 2700 l, 5 metrów przy pojemności 4850 l i 7,5 metra przy pojemności 6700 l.
- Jeśli zaś chodzi o zbiornik podziemny, jest to kolejne 1 metra, 2,5 metra oraz 3,75 metra, przy zachowaniu tych samych pojemności.
To jednak nie koniec. Przepisy wskazują ponadto na minimalne odległości od granicy działki. Dla zbiorników naziemnych wynoszą one 1,5 metra (2700 l), 2,5 metra (4850 l) i 3,75 metra (6700 l), natomiast w przypadku zbiorników podziemny 0,5 metra, 1,25 metra oraz 1,5 metra.
Do tego wszystkiego trzeba dodać jeszcze fakt, iż każdy zbiornik na gaz, niezależnie od typu, musi znajdować się w odległości 5 metrów od studzienek kanalizacyjnych i zagłębień terenu, 3 metry od linii energetycznej oraz sieci trakcyjnej o napięciu do 1 kV, jak również 15 metrów od linii energetycznej i sieci trakcyjnej o napięciu równym lub większym niż 1 kV.
Jak widać, zasad koniecznych do spełnienia jest sporo, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą Ci nie tylko wybrać, ale też zamontować zbiornik na gaz.
źródło: AXAN GAZ dostawy gazu