Osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę muszą zmierzyć się z nową rzeczywistością i nierzadko zmienić swój styl życia oraz sposób odżywiania o 180%. Diabetycy oprócz pilnowania diety, przyjmowania leków, muszą również pamiętać o regularnej kontroli glikemii. Dążąc do jej wyrównania, podejmują leczenie, by móc cieszyć się długim życiem w zdrowiu. O tym, jak ważna jest samokontrola przy cukrzycy, diabetolodzy przypominają od wielu lat, bywa z nią jednak różnie. Przyczyną może być brak czasu, zapominalstwo lub brak wiedzy w zakresie kontroli glikemii.
Regularne badanie poziomu glukozy we krwi
To badanie wykonujemy w warunkach domowych, nie jest ono w żaden sposób skomplikowane, natomiast nie cieszy się sympatią wśród diabetyków. Do jego wykonania potrzebny nam będzie glukometr, paski testowe oraz nakłuwacz. Za pomocą tego ostatniego, delikatnie nakłuwamy palec, a następnie kroplę krwi przenosimy na pasek. Wynik badania wyświetli się na ekranie glukometru. Bardzo ważne jest, aby zapisać oznaczenie cukru. W tym celu najlepiej sprawdzi się prowadzenie specjalnego dzienniczka samokontroli. W odrębnym notesiku zapisujmy pomiary, dzięki temu zachowamy jeszcze lepszą kontrolę nad naszą chorobą, a lekarz będzie mógł szybko ocenić skuteczność wybranej formy leczenia.
Podawanie insuliny
U niektórych diabetyków, lekarz może zalecić domowe wstrzykiwanie insuliny, gdyż to właśnie ona pomaga zachować właściwy poziom cukru we krwi. Dawka jaką powinniśmy przyjmować jest ustalana indywidualnie przez lekarza diabetologa. Niektórzy muszą poddawać się iniekcji tylko w określonych sytuacjach, a inni przyjmować zastrzyk nawet 3 razy dziennie. Koniecznie należy pamiętać, aby decyzje dotyczące leczenia konsultować wyłącznie z naszym lekarzem prowadzącym. Do regularnego wykonywania iniekcji potrzebne są nam strzykawki insulinowe oraz igły. Wiele osób korzysta również z tak zwanych penów, czyli półautomatycznych podajników insuliny, które swoim wyglądem przypominają długopis. We wszystkie niezbędne akcesoria do samokontroli cukrzycy zaopatrzy nas każdy sklep dla cukrzyków
O czym jeszcze należy pamiętać?
Aby zachować samokontrolę nad cukrzycą, diabetycy oprócz regularnego stosowania się do leczenia zaleconego przez lekarza (insulinoterapia, leki doustne, dieta), powinni również regularnie kontrolować masę swojego ciała, zapisywać przyrost oraz utratę kilogramów oraz powoli pod kontrolą dietetyk, redukować tkankę tłuszczową. Diabetycy powinni również pamiętać o systematycznym mierzeniu swojego ciśnienia tętniczego oraz o sprawdzaniu stanu swoich stóp. Przy tej chorobie niezwykle ważna jest aktywność fizyczna, zaleca się przynajmniej piętnastominutowe spacery lub inne formy aktywnego spędzania wolnego czasu.
Co daje samokontrola?
Wiele osób jest zdania, że czasem lepiej nie wiedzieć i się nie denerwować zbyt wysokim lub zbyt niskim cukrem. Niestety taka postawa może prowadzić do wielu groźnych powikłań, w tym nawet śpiączki. Regularne kontrolowanie glikemii to przede wszystkim gwarancja lepszego samopoczucia, ciągła wiedza na temat przebiegu choroby oraz możliwość zapanowania i uniknięcia skoku lub spadku cukru. Wiedząc na przykład w jakich sytuacjach lub po jakich produktach spożywczych, zmienia się poziom naszego cukru, łatwiej wyeliminujemy szkodliwe dla nas czynniki wywołujące glikemię.