Mobilność poprawia jakość życia osoby niepełnosprawnej. Wózek inwalidzki to podstawowe narzędzie do poruszania się po domu, ale też po przestrzeni publicznej. Wózki inwalidzkie występują w wielu wersjach i trudno o rozwiązanie uniwersalne, natomiast czołówka w rankingach to modele elektryczne z funkcjami terenowymi. Jak dobrać elektryczny wózek inwalidzki i na jakich markach warto się skupić?

Najciekawsze rozwiązania wysoko oceniane przez osoby z niepełnosprawnościami

Wózek elektryczny Squad łączy zalety wózka domowego z terenowym i osiąga prędkość do 6 km/h przy standardowym użytkowaniu, bez ryzyka przewrócenia użytkownika nawet po wjechaniu na bardziej stromą powierzchnię. Od wózka elektrycznego oczekuje się przede wszystkim zachowania przyzwoitej mocy na baterii, a  także czułego sterowania. Podstawowe wyposażenie wózka elektrycznego Squad to pas bezpieczeństwa poprawiający pozycję pacjenta, oświetlenie tylne i przednie do szybszego rozpoznawania przeszkód, wyprofilowane podparcie sprzyjające długoterminowej rehabilitacji. Konstrukcja wózka elektrycznego uniemożliwia wysunięcie użytkownika. Elektryczne modele wózków inwalidzkich sprawdzają się najbardziej w sytuacji, kiedy osoba niepełnosprawna nie posiada wystarczającej siły. Panel sterowania reaguje natychmiast, nawet na lekki dotyk i zapewnia niezbędną płynność przy przemieszczaniu. Duży ciężar wózka elektrycznego to paradoksalnie duża zaleta, ponieważ ogranicza ryzyko przewrócenia. Razem z kółkami anty-wywrotowymi to już praktycznie pełna ochrona. Osoby z niepełnosprawnościami podkreślają, że dzięki większej samodzielności odzyskują pewność siebie i większą swobodę. Wózek elektryczny w porównaniu do ręcznego odpowiednika nie wymaga, aż tak dużego udziału opiekuna.

Nie trzeba się martwić o infrastrukturę do ładowania

Ani wózek elektryczny Squad, ani wózek elektryczny Forest nie wymagają inwestycji w specjalistyczną infrastrukturę do ładowania akumulatorów, a jedynie dostępu do zwykłego gniazdka. Do oceny przed zakupem pozostaje dostępność części zamiennych, akcesoriów dodatkowych, prostota i koszt serwisu, przewidywany czas użytkowania, możliwość dofinansowania na NFZ. Niektóre elektryczne wózki inwalidzkie można spersonalizować, czyli dostosować bardziej pod potrzeby rehabilitacyjne, albo do stylu życia pacjenta, czy to pod kątem kolorystyki, czy regulacji podłokietników i ortez. Przy cięższych problemach ruchowych producenci zmieniają układ sterowania na brodę, czy inne części ciała. Pomocna funkcja dla opiekuna to opuszczanie siedziska do pozycji poziomej w celu szybszego przeniesienia na łóżko.

Realna ocena możliwości sprzętu

Użytkownik wózka powinien dokładnie przetestować możliwości urządzenia. Chodzi głównie o skręcanie i o maksymalny zasięg. Im cięższe warunki jazdy, tym większa szansa na szybsze rozładowanie akumulatora. Podstawowe karty urządzenia przekazywane przez różne marki uwzględniają tylko wartości optymalne, uśrednione. To od opiekuna i osoby niepełnosprawnej zależy realna ocena możliwości wózka, a warto to zrobić dla zachowania maksymalnych standardów bezpieczeństwa.

inspiracja: emobil.com.pl – rotory elektryczne