Łazienka to miejsce, które jest narażone na nieustanny kontakt z wodą. Wiele osób boryka się z pojęciem wilgoci w tym pomieszczeniu, co jest niejako zjawiskiem naturalnym. Gorzej, gdy problem zaczyna być poważny i zauważamy, że chwilowo zaparowane lustro to nie jedyne zmartwienie. W związku z tym warto znać sposoby, które pomogą nam zapobiec nadmiernej wilgoci.
Pomyśl o hydroizolacji łazienki
Pierwszy, a zarazem najbardziej skuteczny sposób na radzenie sobie z problemem nadmiernej wilgoci w łazience powinien zostać wdrożony już na etapie remontu. Odpowiednio zaplanowane działania pozwolą nam wyeliminować niedogodności na długie lata. Odpowiedzią jest poprawnie wykonana hydroizolacja łazienki. Dlaczego jest jest tak ważna i w jakich miejscach należy ją wykonać?
Hydroizolacja łazienki przyczynia się do zatrzymania wnikania wody we wszelkiego rodzaju elementy architektoniczne, takie jak ściany czy podłogi. Prawidłowa aplikacja tego rozwiązania pozwoli nam na zatrzymanie wilgoci np. na powierzchni płytek. Dzięki temu będzie ona swobodnie odprowadzona przez wentylację.
W jakich miejscach powinna zostać wykonana hydroizolacja?
Wiemy już, że hydroizolacja łazienki jest jednym z podstawowych elementów, który pozwala nam skutecznie walczyć z nadmierną wilgocią. Pytanie, w jakich miejscach należy zdecydować się na zastosowanie tego rozwiązania? Otóż hydroizolacja łazienki powinna znaleźć się bezwzględnie we wszystkich miejscach, określanych jako przestrzenie mokre. Nie obejdzie się bez zastosowania jej na całej powierzchni podłogi oraz w newralgicznych elementach ścian, najbardziej narażonych na wilgoć. Poza tym, niezwykle istotnym miejscem są strefy w okolicach brodzików, wanien czy kabin prysznicowych, gdzie często korzystamy z wody pod wysokim ciśnieniem.
Jak przygotować podłożę przed hydroizolacją łazienki?
Aby korzystać ze wszystkich wspomnianych zalet, hydroizolacja łazienki powinna być wykonana w odpowiedni sposób. Do głosu dochodzi przede wszystkim prawidłowe przygotowanie podłoża. Upewnij się, że powierzchnie są czyste, mocno związane i wolne od jakichkolwiek ubytków. Wszelkiego rodzaju dziury czy niedoskonałości powinny zostać wyeliminowane. Następnie, nie obejdzie się bez zagruntowania powierzchni oraz użycia taśmy i kołnierza uszczelniającego w miejscach styku podłogi ze ścianą czy tam, gdzie znajduje się wylot instalacji wodnej. Kolejnym etapem jest aplikacja odpowiedniego środka służącego do hydroizolacji. Często wykorzystywanym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch warstw folii w płynie. Po wykonaniu tych czynności pozostaje nam tylko odczekać odpowiedni okres czasu wskazany przez producenta i można przystępować do dalszych prac remontowych, np. układania płytek.
Pozostałe sposoby na radzenie sobie z nadmierną wilgocią
Sama hydroizolacja łazienki jest dobrym sposobem na walkę z nadmierną wilgocią. W wielu przypadkach zastosowanie tego rozwiązania wiąże się jednak z wykonaniem remontu. W związku z tym pozostaje jeszcze kwestia tego, jak radzić sobie z nadmierną wilgocią w łazience w momencie, kiedy nie planujemy remontu. Otóż istnieje kilka prostych sposobów, które mogą rozwiązać problem. Przede wszystkim należy dość często wietrzyć pomieszczenie. Jest to uniwersalna rada, która pozwoli na szybsze odprowadzenie wilgoci z łazienki. Poza tym, zwróćmy uwagę na stan i czystość naszej kratki wentylacyjnej. Wszelkie zabrudzenia mogą utrudniać pozbywanie się niechcianego gościa, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do powstania grzyba w łazience. Dobrą praktyką jest też bieżące ścieranie rozlanej wody czy kosmetyka kabiny prysznicowej lub wanny. Co więcej, jeśli mamy możliwość, otwierajmy często okno znajdujące się w naszej łazience.
Jak widać, sposobów na radzenie sobie z nadmierną wilgocią jest mnóstwo. Jeżeli planujemy remont łazienki, wówczas skorzystajmy z rozwiązania w postaci hydroizolacji. Pozostałe wskazówki możemy natomiast wdrożyć w życie codzienne niemal natychmiast. Każdy sposób jest dobry, aby przyczynić się do walki z nadmierną wilgocią, która na dłuższą metę może wyrządzić wiele szkód w naszej łazience.