Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale na jakość otrzymywanych wydruków, obok modelu drukarki i zastosowanego tonera, niemały wpływ ma również wybór papieru. Format, gramatura, grubość, gładkość, jasność – to tylko niektóre z najważniejszych parametrów wpływających na wynik wydruku. Co trzeba wiedzieć, by świadomie wybrać optymalne rozwiązanie?

Najpopularniejsze formaty

Bez wątpienia najczęściej wybieranym formatem papieru stosowanym w naszym kraju (a szerzej również w Europie), jest A4. Jest on domyślnie obsługiwany przez niemal każdą drukarkę i kserokopiarkę, bez trudności można dostać również ryzę papieru o tym właśnie rozmiarze. Z powodów praktycznych uznano, że właśnie 210 mm x 297 mm będzie standardem, co doprowadziło do jego popularności. Inne, dość często spotykane formaty papieru to A5 (148 mm x 210 mm – czyli dokładnie połowa A4) i A3 (297 mm x 420 mm – czyli dwukrotność A4).

Niekiedy można spotkać się również z papierem o formacie DL, wg normy ISO 216, przeznaczonym do listów. Jego wymiary to 210 mm (szerokość A4) x 99 mm, co ułatwia łatwe umieszczenie tak zadrukowanej kartki w kopercie (koperta DL 110 mm x 220 mm).

Gramatura i grubość

Czym jest gramatura papieru? Najkrócej mówiąc, jest to waga metra kwadratowego danego rodzaju papieru biurowego, zapisana w gramach. Wyższa gramatura to większa grubość kartki, a co za tym idzie większa wytrzymałość i ładniejszy wygląd dokumentu. Standardowa, najczęściej spotykana gramatura to 80g/m2 i właśnie taka jest najczęściej wykorzystywana w biurach i punktach zajmujących się fotokopiowaniem. Jednak już nawet nieco grubszy papier – np. 90 g/m2 pozwoli wydrukom uzyskać lepszy wygląd i prezentuje się bardziej okazale, co sprawia, że oferty, ważna dokumentacja czy korespondencja firmowa będą wyglądały bardziej profesjonalnie. Druk kolorowy wymaga gramatury w zakresie 90 – 120 g/m2, a zdjęcia – co najmniej 160. Jednak gruby papier może niekiedy sprawiać problemy drukarce – nie zawsze jest obsługiwany przez automatyczny podajnik. Z tego względu przed zakupem bardziej niestandardowych warto zapoznać się z informacjami dostarczonymi przez producenta. Niekiedy na papierze, zamiast gramatury może być podana jego grubość w mikronach. Tu zasada jest podobna – im większa grubość, tym większa gramatura. Standardowo wynosi ona 110 mikronów.

Jasność – tak, ona również się różni

Zdecydowanie najlepsze wrażenie robią dokumenty cechujące się najwyższym kontrastem. By go osiągnąć, warto sięgnąć po najbielszy papier, który choć będzie nieco bardziej kosztowny, to z pewnością pozytywnie wpłynie na prezencję Twojego biznesu w oczach kontrahenta. Do codziennego użytkowania i drukowania mniej ważnych dokumentów warto natomiast wykorzystywać tańsze papiery, o większym udziale recyclingowanego surowca, do którego produkcji nie używano aż tylu barwników i wybielaczy. Ten z pozory niewielki gest może być kolejną cegiełką w trosce o środowisko.

Wybór papieru – pozornie niewielka decyzja o sporym znaczeniu

Nawet tak pozornie niewielka decyzja, jak ta o wyborze papieru, może odbić się na kosztach eksploatacji, jakości wydruku, napotykanych problemach technicznych, czy odbiorze w oczach klientów. Dobrymi wyborami można również przyczynić się nieco do oszczędzania środowiska naturalnego. Z tego względu warto rozważyć tę decyzję na spokojnie, zamiast kolejnym razem sięgać po „jakikolwiek” papier. W razie wątpliwości zawsze warto sprawdzić kompatybilność danego papieru z posiadanym urządzeniem biurowym, by uniknąć problemów i rozczarowań podczas ich wykorzystania.