Konwencjonalnych sposobów na walkę z bólem jest wiele. Nie wszystkie jednak są skuteczne i dla każdego odpowiednie. Sprawia to, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się metody z obszaru medycyny alternatywnej. Jedną z nich jest klawiterapia, która, podobnie jak akupunktura, polega na stymulacji określonych punktów na ludzkim ciele.

Klawiterapia – sposób na walkę z dolegliwościami bólowymi

W przypadku ostrych dolegliwości bólowych często, niestety, tradycyjna medycyna pozostaje bezsilna. Klawiterapia może być odpowiedzią na terapię schorzeń związanych z aparatem ruchu. Uśmierza bóle różnego rodzaju, począwszy od głowy, kręgosłupa, zatok, po migrenowe oraz związane z rwą kulszową. Znosi nawet zaawansowane napięcie mięśniowe. Poprawia także funkcjonowanie narządów wewnętrznych, wprawiając organizm w stan relaksu.

Klawiterapia w leczeniu bólu oraz schorzeń układu nerwowego z roku na rok zyskuje na coraz większej popularności. To nieinwazyjna, bezpieczna metoda skórna stosowana celem pobudzenia do prawidłowej pracy mięśni i innych organów wewnętrznych. Znalazła swoje miejsce w rehabilitacji neurofizjologicznej, a także psychologicznej. Powoduje odreagowanie stresu oraz znoszenie napięć ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego.

Przeciwbólowy zabieg klawiterapii

Metoda klawiterapii działa powierzchniowo, pobudzając receptory znajdujące się w skórze. Wywołuje impuls, który następnie przenosi się w głąb ciała. Do zabiegu wykorzystuje się tak zwane klawiki. Są to w pełni aseptyczne, sterylne patyczki wykonane ze stali chirurgicznej. Punkty biologicznie czynne, znane również w akupunkturze, właściwie pobudzone przez ich ucisk poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego. Przykłada się je do ciała i w przeciwieństwie do igieł nie narusza skóry. Zabieg wykonuje się na głowie i całych plecach. Klawiterapia uwzględnia 1100 punktów na głowie i plecach. Poszczególne miejsca naciska się klawikami, których terapeuta może trzymać po 5-7 w każdej dłoni. Trwa to minimum kilkanaście sekund i zależy od rodzaju dolegliwości.

Klawiterapia reguluje zaburzenia w przewodnictwie nerwowym, jakie powstały w wyniku choroby lub urazu. Powoduje udrożnienie naczyniowo-ruchowe. Mięśnie po odblokowaniu przy pomocy klawików w krótkim czasie uzyskują właściwy sposób napięcia. Terapia pobudza miejsca niedokrwienne w mózgu. W pewnych punktach, po przyłożeniu klawika, może się pojawić silne pieczenie i ból. Dyskomfort ujawni się tam, gdzie jest głębsze zaburzenie. Uczucie to po chwili jednak zanika i następuje zrelaksowane całego organizmu.

Podsumowanie

Przed przystąpieniem do serii zabiegów, wskazana jest precyzyjna diagnoza neurologiczna oraz rezonans magnetyczny głowy. Klawiterapia może być cennym uzupełnieniem terapii konwencjonalnej. A w połączeniu z odpowiednią dietą oraz ćwiczeniami fizycznymi znacząco przyczynić się do zlikwidowania dolegliwości bólowych.