Na-Blogu.pl > Life Style > Dlaczego butelki wielokrotnego użytku są lepsze od jednorazowych? – poradnik

Dlaczego butelki wielokrotnego użytku są lepsze od jednorazowych? – poradnik

butelki wielokrotnego uzytku

Woda odgrywa niezwykle istotną rolę w naszym życiu. Nie tylko gasi bowiem pragnienie, ale jest również składnikiem, który w dużej części buduje nasz organizm i jest niezbędny do prawidłowego przebiegu zachodzącym w nim procesów biologicznych. Utrata wody może być więc bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia, dlatego tak ważna jest regularna dbałość o odpowiednie nawodnienie, a zwłaszcza latem, gdy jesteśmy narażeni na działanie słońca i wysokich temperatur. Dlatego wychodząc z domu, zawsze warto zabierać ze sobą butelkę wody, która umożliwia utrzymywanie poziomu nawodnienia organizmu na odpowiednim poziomie. Mając do wyboru butelki wielorazowe i jednorazowe, zdecydowanie lepszym wyborem będą te pierwsze, ponieważ są one bardziej funkcjonalne i mniej szkodliwe dla środowiska.

Ochrona środowiska

Kwestia ekologii i ochrony środowiska niezmiennie pozostaje gorącym tematem wszelkich międzynarodowych dyskusji i przedmiotem wielu badań. Naukowcy stale ostrzegają nas przed nieodwracalnymi skutkami szkodliwych działań człowieka, które nieuchronnie prowadzą do katastrofy ekologicznej. Nie od dziś wiadomo jednak, że korzystanie z jednorazowych opakowań powoduje wzrost ilości wytwarzanych śmieci, których rozkład może zająć ogromną ilość czasu. Dlatego, aby zmniejszyć skalę tego zjawiska, warto być świadomym konsumentem i codziennie dokonywać mądrych, ekologicznych wyborów, które mogą przyczynić się do poprawy stanu naszej planety. Doskonałym przykładem jest rezygnacja z kupowania wody w plastikowych opakowaniach jednokrotnego użytku i zastąpienie ich przez butelki wielorazowe. Dobrej jakości bidon na wodę, (jeśli będziemy odpowiednio o niego dbać) może posłużyć nam przez wiele lat, w których trakcie zużylibyśmy ogromną ilość plastiku, którego rozkład może trwać nawet do 1000 lat. Ponadto, wybierając butelki wielorazowe, przyczyniamy się także do ochrony zwierząt, często padających ofiarą zużytych opakowań. Plastikowe odpady stają się bowiem dla nich pułapkami, a nawet pożywieniem, co prowadzi do chorób i zagraża populacji wielu gatunków, zarówno stworzeń morskich, jak i lądowych.

Oszczędność pieniędzy

Według Światowej Organizacji Zdrowia, średnia ilość wody przyjmowana przez dorosłego człowieka, powinna wynosić od 2 do 2,5 l dziennie. Aby przestrzegać tych norm, wielu z nas regularnie kupuje w sklepach jednorazowe butelki z wodą. Nawet jeśli cena jednej z nich nie wydaje nam się wysoka, to suma miesięcznych wydatków na ten cel może okazać się zaskakująco duża. Powodem tego jest fakt, iż w cenę butelki wliczana jest nie tylko wartość samego płynu, ale również opakowania. Aby znacznie zmniejszyć ilość środków wydawanych na zakup wody butelkowanej, warto wybrać bidon na wodę ze specjalnym filtrem, który oczyszcza wodę z kranu z kamienia i innych drobnoustrojów, czyniąc ją w pełni bezpieczną i zdatną do picia. Butelki wielorazowe z filtrem nie tylko pozwalają ograniczyć wydatki na zakupy spożywcze, ale mogą być też stale uzupełniane podczas dnia w pracy, szkole czy w podróży (np. wodą z kranu czy wodotrysku), bez ryzyka, że może zawierać ona szkodliwe dla nas związki. Dobry jakościowo bidon na wodę jest świetną inwestycją, która w porównaniu z regularnym wydawaniem pieniędzy na napoje w jednorazowych opakowaniach, pozytywnie wpłynie na stan naszego konta, co niewątpliwie zauważymy już po kilku tygodniach jego użytkowania.

Wygoda użytkowania

Butelki wielorazowe w porównaniu z opakowaniami jednorazowego użytku są o wiele wygodniejsze w użytkowaniu. Są bowiem wykonane z trwałego, odpornego na uszkodzenia materiału, który w przeciwieństwie do jego jednorazowych odpowiedników, nie odkształca się i nie stwarza zagrożenia wylania się napoju przykładowo w torbie czy plecaku. Co więcej, wybierając się w podróż, warto wybrać bidon na wodę ze specjalnym dziubkiem, którego użytkowanie jest o wiele bardziej komfortowe i chroni nas przed przypadkowym oblaniem się podczas picia. Na rynku dostępne są butelki wielorazowe o różnej pojemności, dzięki czemu możemy wybrać bidon na wodę odpowiedni do naszych potrzeb. Wiele z nich posiada także oznaczenia ilości płynu, co pozwala na bieżąco kontrolować ilość spożywanej wody w określonym czasie, co jest szczególnie przydatne zwłaszcza podczas kształtowania nawyku intuicyjnego nawadniania organizmu.

Butelki wielorazowe posiadają wiele zalet, dzięki którym osiągają zdecydowaną przewagę nad opakowaniami jednorazowego użytku. Są one nie tylko wygodne, ale również przyjazne dla środowiska i naszego portfela. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów butelek, w różnych kształtach, rozmiarach oraz z filtrem lub bez, dlatego każdy dopasuje bidon na wodę do swoich indywidualnych preferencji.

Podobne Artykuły

Comment