Na-Blogu.pl > Life Style > Egzamin na prawo jazdy zimą? Czy jest łatwiej?

Egzamin na prawo jazdy zimą? Czy jest łatwiej?

szkoła jazdy warszawa

Kursanci często zastanawiają się, co zrobić, by zwiększyć swoje szanse na zdanie egzaminu z prawa jazdy. Zapisanie się na kurs w lecie może być dobrym pomysłem, jednak nie przygotuje przyszłego kierowcy na warunki, jakie pojawią się na drogach w zimie. Gdy temperatura za oknem spadnie poniżej zera, kursant będzie mógł przećwiczyć bezpieczną jazdę na pokrytej śniegiem nawierzchni. A czy warto przystąpić do egzaminu na prawo jazdy w zimie?

Zimą czy latem – kiedy łatwiej zdać egzamin na prawo jazdy?

Renomowana szkoła jazdy w Warszawie to miejsce, gdzie doświadczony instruktor nauczy kursanta jak prawidłowo prowadzić i zaparkować samochód niezależnie od warunków panujących na drodze. Latem nawierzchnia jest sucha, a pojazd ma dobrą przyczepność, co sprawia, że kierowcy jeżdżą zdecydowanie szybciej i są mniej uważni. Przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy w ciepłe dni może spowodować, że kursant będzie miał trudność, by włączyć się do ruchu, zmienić pas lub zawrócić. W zimie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego stają się bardziej uważni, ponieważ mają słabszą widoczność i nie chcą wpaść w poślizg. W takich warunkach osoba zdająca egzamin może krok po kroku realizować zlecone przez egzaminatora zadania bez zbędnego pośpiechu i presji ze strony innych kierowców.

Czy warto przystąpić do egzaminu na prawo jazdy w zimie?

Egzamin w zimie pod pewnymi względami może być łatwiejszy dla przyszłego kierowcy. O tej porze roku kursant nie spotka na drodze rowerzystów i motocyklistów, a szansa, że przekroczy dozwoloną prędkość podczas intensywnych opadów śniegu, będzie również minimalna. W zimie parkowanie jest dużo trudniejsze, ponieważ na chodnikach i miejscach parkingowych zalega gruba warstwa śniegu, a linie często są niewidoczne. W takim wypadku egzaminator może zaliczyć kierującemu manewr, nawet jeśli wykona go niedokładnie.

Zalety zdawania egzaminu w zimie

Przyszli kierowcy czują się na drodze niepewnie i często jeżdżą bardzo wolno. Zdawanie egzaminu w niekorzystnych warunkach atmosferycznych może być wówczas łatwiejsze, ponieważ ostrożna jazda nie będzie krytykowana przez egzaminatora. Jadąc wolniej, można też dostrzec więcej szczegółów i lepiej przygotować się na wykonanie poszczególnych manewrów. Prowadzenie samochodu w zimie jest zdecydowanie trudniejsze i jeśli kursant opanuje tę umiejętność, to będzie doskonale przygotowany do zostania pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego.

Kurs na prawo jazdy w zimie to doskonała okazja, by wykorzystać wiedzę i doświadczenie instruktora do opanowania takich manewrów jak wychodzenie z poślizgu, zmiana pasa na ośnieżonej drodze czy ruszanie na oblodzonej jezdni. Dlatego warto rozważyć zapisanie się na zajęcia o tej porze roku, by zdobyć umiejętności potrzebne do bezpiecznego kierowania samochodem.

Podobne Artykuły

Comment