Zastanawiasz się pewnie w jakich sytuacjach przydatny jest plecak ewakuacyjny.
Na początku zastanówmy się, co to jest ewakuacja. Ewakuacja jest to zorganizowane przemieszczanie się ludzi z miejsca objętego zagrożeniem na teren bezpieczny.
Wyróżniamy kilka rodzajów ewakuacji:
- Ewakuacja planowa – przygotowywana jest w bezpiecznym czasie, przeprowadzana najczęściej jako ćwiczenia, a realizowana w okresie wystąpienia zagrożenia. Najczęściej przygotowuje do zagrożeń takich jak pożar, atak sił zbrojnych, kataklizm czy powódź.
- Ewakuacja doraźna – polega na podjęciu natychmiastowych działań mających na celu przemieszczenie zagrożonej ludności bądź jednostki w bezpieczne miejsce.
Najczęściej ewakuacja przeprowadzana jest przez służby ratownicze w sposób zorganizowany i zapewniający bezpieczeństwo.
Niestety często zdarza się, że panujące w czasie zagrożenia życia warunki zewnętrzne uniemożliwiają natychmiastowe przybycie ratowników. Na taką ewentualność również warto się przygotować i wziąć odpowiedzialność nie tylko za swoje życie i zdrowie, ale również za bezpieczeństwo bliskich.
Każdemu z nas w najmniej oczekiwanej chwili, może przydarzyć się sytuacja w której będziemy musieli nagle opuścić dom w ciągu kilku minut, ponieważ poza nim będziemy bezpieczniejsi. Powódź czy pożar, który zacznie trawić nasz dom nie da nam dużo czasu na ucieczkę. W takiej sytuacji warto – w miarę możliwości oczywiście – mieć obrany bezpieczny cel podróży i znać najkrótszą prowadzącą do niego trasę. Aby zaoszczędzić sobie dodatkowego stresu, a przede wszystkim czasu, który w sytuacji zagrożenia życia jest na wagę złota, warto zawczasu przygotować sobie plecak ewakuacyjny najlepiej z gotowym wyposażeniem. Gdy przyjdzie potrzeba chwytamy plecak ewakuacyjny z wyposażeniem i oddalamy się z miejsca zagrożenia.
Plecak ewakuacyjny – jakie ma zadanie
Plecak ewakuacyjny ma za zadanie zadbać o nasze podstawowe potrzeby w każdych warunkach. Z definicji idealny plecak ewakuacyjny powinien być zbiorem przedmiotów, które zwiększają szanse na przeżycie w razie niebezpieczeństwa. Jednak należy pamiętać, że nie da się przewidzieć jednego scenariusza i dobrze by było mieć taki plecak ucieczkowy dzięki któremu nie będziemy musieli się zastanawiać co do niego spakować. Najpopularniejszym plecakiem ewakuacyjnym jest plecak Help Bag. Czym wyróżnia się na tle innych plecaków ratowniczych?
Plecak Help Bag ma zapewnić nam przetrwanie w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach. Zapewni nam podstawowy dostęp do energii, ciepła, środków higienicznych, a co najważniejsze zawarte w nim sprzęty pozwolą wezwać pomoc.
Plecak ucieczkowy zawiera jedynie najpotrzebniejsze rzeczy, które pozwolą przetrwać nam i naszym towarzyszom do czasu przyjazdu ratowników. Dzięki plecakowi Help Bag nie trzeba przygotowywać kilku zestawów ratunkowych na każdą okoliczność i głowić się co w nim zawrzeć. Do tego plecak Help Bag mimo bogatego wyposażenia jest lekki, co zwiększa jego mobilność.
Obojętnie czy zaskoczy Cię pożar, powódź czy nawet zagrożenie przytrafi Ci się podczas wycieczki mając przy sobie plecak ewakuacyjny z wyposażeniem poczujesz się bezpieczniej. Help Bag nie zajmuje dużo miejsca, dlatego można trzymać go na dnie szafy i wrzucić do bagażnika. Gdy czeka nas daleka wyprawa w gronie znajomych, wystarczy przynajmniej jeden plecak Help Bag w grupie, aby ekipa czuła się bezpiecznie. Obojętnie czy wybierasz się na kamping w góry, a na szlaku zastanie Cię burza czy twój dom ulegnie zniszczeniu podczas powodzi bądź pożaru, z plecakiem Help Bag będziesz w stanie nieść ratunek i pomoc swoim bliskim.
Plecak ewakuacyjny w mieście
Wszystkie opisane wyżej sytuacje mogą, ale nie muszą nigdy mieć miejsca, co nie znaczy, że plecak ewakuacyjny nigdy się nie przyda. Każdemu z nas przytrafiła się np. awaria prądu. Wtedy to najczęściej rozładowują się telefony, gaśnie światło, a użytkownicy kuchenek elektrycznych zostaną pozbawieni również dostępu do ciepłych posiłków. Z plecakiem Help Bag doczekamy spokojnie do przywrócenia energii elektrycznej, ponieważ pod ręką będziemy mieli przedmioty takie jak power bank, radio, latarkę, a nawet palnik turystyczny.
Źródło: Help Bag – Plecaki ewakuacyjne