Na-Blogu.pl > Life Style > Sauna parowa vs sauna sucha – jaka sprawdzi się w Twoim domu?

Sauna parowa vs sauna sucha – jaka sprawdzi się w Twoim domu?

akcesoria do sauny ogrodowej

Regularne korzystanie z sauny w odpowiedniej częstotliwości gwarantuje szereg zalet. Oprócz odprężenia, gorące powietrze i para gwarantuje też efekt oczyszczenia organizmu i poprawę wyglądu skóry. A to jedynie część zalet wynikających ze stosowania kąpieli cieplnych. Najpopularniejszymi rodzajami saun są modele parowe i suche. Czym się od siebie różnią? Która będzie lepsza? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w treści niniejszego poradnika.

Sauna parowa – czym się wyróżnia?

Łaźnia rzymska była wykorzystywana już w czasach starożytnych. Ciekawostką jest, że według źródeł historycznych za czasów cesarza Konstantyna w Rzymie można było znaleźć aż 850 łaźni tego typu.

W saunie parowej panuje temperatura między 45 a 60 stopni Celsjusza. Warto jednak podkreślić, że podczas sesji w pomieszczeniu panuje też bardzo wysoka wilgotność powietrza. Z tego powodu można odnieść wrażenie, że odczuwalna temperatura jest dużo wyższa.

Sauna rzymska jest najczęściej wykończona szkłem, ceramiką lub tworzywem sztucznym.  W tego typu saunach temperatura i wilgotność powietrza są regulowane automatycznie. Urządzeniem, które jest za to odpowiedzialne jest piec do sauny parowej. Seans w łaźni parowej może potrwać maksymalnie 15 minut. Podczas trwania sesji można skorzystać z olejków eterycznych.

Sauna sucha – jakie ma cechy?

Sauna fińska zawdzięcza swoją nazwę krajowi, w której opatentowano ten rodzaj seansu cieplnego. Sauna sucha generuje dużo wyższą temperaturę, sięgającą nawet do 120 stopni Celsjusza. Dodatkowym aspektem tego rodzaju saunowania jest niska wilgotność powietrza. Z tego powodu podczas sesji organizm szybciej się poci, a przy okazji spala kalorie. Efekt potęguje obecność opcjonalnego generatora pary.

Głównym źródłem pary w saunie fińskiej są rozgrzane kamienie polewane wodą. Tego typu pomieszczenia są wykonywane z drewna, co sprawia, że przebywanie w nich ma swój charakterystyczny klimat. Warto jednak wiedzieć, że seans w saunie suchej zwykle należy ograniczyć do kilku minut. Wynika to z bardzo wysokiej temperatury, która przy dłuższych sesjach może wpłynąć negatywnie na organizm.

Co jest lepsze – sauna sucha czy parowa?

Ostateczna odpowiedź na to pytanie jest zależna od osobistych preferencji. Oba rodzaje sauny różnią się od siebie przede wszystkim temperaturą i wilgotnością powietrza. Wszystko więc zależy od stopnia tolerancji na te czynniki. Istotnym jest również posiadanie ewentualnych wskazań i przeciwwskazań do korzystania z danego rodzaju sauny.

Aby ułatwić wybór, warto podsumować najważniejsze różnice między poszczególnymi wariantami:

  • w saunie fińskiej panuje niska wilgotność powietrza i wysoka temperatura,
  • w saunie rzymskiej wilgoć jest większa, ale jednocześnie panuje w niej niższa temperatura
  • sauna parowa umożliwia dłuższe sesje, ze względu na temperaturę i wilgoć w powietrzu,
  • sauna sucha pozwala lepiej się wygrzać i zabezpieczyć organizm przed przeziębieniem,
  • sauna rzymska wspiera proces leczenia zapalenia zatok i innych chorób górnych dróg oddechowych.

Reasumując, to z jakiej sauny będziesz wolał korzystać w domu zależy od Twoich potrzeb. Bez względu na to, który wariant wybierzesz, zagwarantuje on szereg korzyści zdrowotnych.

Podobne Artykuły

Comment