W dzisiejszych czasach wygląd jest niesamowicie ważny. Ćwiczenia fizyczne, różnego rodzaju diety, a nawet poprawianie urody i tuszowanie niedoskonałości są coraz powszechniejsze i to nie tylko wśród kobiet. W różnego rodzaju dyskusjach, zwłaszcza w telewizji i internecie, bardzo często mówi się o tzw. kulcie ciała.

Chirurgia plastyczna, medycyna estetyczna i kosmetologia to trzy różne dziedziny, które w ostatnich latach bardzo zyskały na popularności. Wiele osób nagminnie myli te pojęcia lub stosuje je wymiennie. Jaka jest zatem ich istota? Na czym polega różnica?

Różny stopień ingerencji

Dziedziną, która najbardziej ingeruje w ludzkie ciało, jest chirurgia plastyczna. Obejmuje ona różne zabiegi z użyciem skalpela, przeprowadzane na sali operacyjnej i w znieczuleniu. Są to głębokie nacięcia, odcięcia, usuwanie całych elementów, przeszczepy, wprowadzanie implantów czy przemieszczanie kości i tkanek chrzęstnych.

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej zwykle ograniczone są do głębokich warstw skóry. Nakłucia lub nacięcia, w porównaniu z chirurgią plastyczną, są zdecydowanie mniejsze i płytsze. Częściej wykorzystuje się różnego rodzaju światła, lasery, fale radiowe czy podciśnienie. W tej dziedzinie popularne są także rozmaite wypełniacze, takie jak kwas hialuronowy lub botoks. Wspomniane zabiegi muszą być kilkukrotnie powtarzane, aby ich efekt się utrzymał.

Natomiast kosmetologia zajmuje się poprawą wyglądu człowieka za pomocą metod mniej inwazyjnych. Wykorzystuje kosmetyki, zabiegi pielęgnacyjne czy porady dietetyczne, dla poprawy stanu naszych włosów, paznokci i skóry.

Różne zakresy działania

Korekta biustu, nosa, uszu, powiek, plastyka kości policzkowych czy brzucha – z tym najczęściej kojarzy się chirurgia plastyczna. W rzeczywistości jest to tylko jej mały fragment, zwany chirurgią estetyczną. Chirurgia plastyczna to również rozmaite rekonstrukcje powypadkowe lub po przebyciu ciężkich chorób, a także uzupełnianie ubytków czy niwelowanie zniekształceń, powstałych w wyniku wad wrodzonych.

Medycyna estetyczna obejmuje nie operacje, a zabiegi, które są przede wszystkim zdecydowanie mniej inwazyjne. Przykładowo należą do nich korekty niedużych blizn potrądzikowych, zmarszczek, przebarwień, usuwanie nadmiaru tłuszczu za pomocą ultradźwięków czy zmiany wyglądu policzków i ust.

Natomiast kosmetologia opiera się zasadniczo na działaniu powierzchniowym. Są to zabiegi typu manicure, pedicure, henna lub zagęszczanie i przedłużanie rzęs, makijaż permanentny, złuszczanie naskórka lub depilacja owłosienia. Do tej kategorii zaliczać się będą także działania mające na celu terapię schorzeń związanych z łupieżem, łojotokiem, siwieniem włosów, zmianami barwnikowymi skóry czy wrastającym paznokciem.

Różnego rodzaju uprawnienia

Zarówno w przypadku chirurgii plastycznej, jak i medycyny estetycznej mamy do czynienia z lekarzami. Nie ulega zatem wątpliwości, że osoby zajmujące się tymi dziedzinami muszą mieć odpowiednie wykształcenie oraz uprawnienia, w tym prawo do wykonywania zawodu lekarza. Różnica polega na tym, że w przypadku chirurgii plastycznej trzeba uzyskać konkretną specjalizację, a zabiegi z zakresu medycyny estetycznej może wykonywać każdy lekarz, który ukończy odpowiednie kursy.

Natomiast kosmetologia, pomimo iż obejmuje wiele zagadnień z obszaru dermatologii i medycyny estetycznej, nie jest zawodem medycznym. Wymaga ukończenia specjalistycznych kursów, ale nie upoważnia do wypisywania recept.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się skorzystać z usług kosmetyczki, czy odwiedzimy klinikę medycyny estetycznej, powinniśmy najpierw poszukać opinii na temat świadczonych tam usług i poważnie przemyśleć czy konkretny zabieg bądź operacja to na pewno dobra decyzja.

Inspirowane: Klinikakrajewski.pl – medycyna estetyczna Warszawa