W szeroko rozumianej branży budowlanej bardzo popularne są prace związane ze stawianiem ścianek, czy też montażem sufitów podwieszanych. Wiele współczesnych projektów uwzględnia tego rodzaju konstrukcje i dlatego tak często można się z nimi spotkać. W pracach montażowych często wykorzystuje się płyty karton-gips. System ich montażu jest stosunkowo prosty, o ile zastosujemy odpowiednie wkręty do regipsu. Co warto o nich wiedzieć?

Rodzaje wkrętów do regipsu

Podstawowy podział obejmuje dwa rodzaje wkrętów. Pierwszym z nich są kołki do regipsów, stosowane podczas tworzenia pierwszego montażu obejmującego łączenie profili do regipsów. Drugim rodzajem są natomiast zwykłe wkręty, które pomagają w przymocowaniu płyt karton-gips do wcześniej przygotowanego stelażu. Dzięki tego rodzaju działaniom płyty zostają idealnie osadzone, więc nie występuje negatywne zjawisko ich poruszania się. Taki efekt to oczywiście podstawa zwłaszcza w budowaniu ścianek. Wkrętów do regipsu z powodzeniem można użyć również w czasie pracy z sufitami podwieszanymi. Decydując się na zakup danego rodzaju, należy wziąć pod uwagę konkretne konstrukcyjne wymagania. Zastosowania bowiem zupełnie innych wkrętów będzie wymagać praca w drewnie, a innych działania w aluminium.

Jaki wkręt do regipsu wybrać?

Jak zaznaczaliśmy w poprzednim akapicie, wybór wkrętów danego rodzaju powinien być uzależniony od naszych potrzeb. Na szczęście nie zawsze trzeba w tym celu wykonywać samodzielną analizę. Wielu producentów profili od razu podaje bowiem informację odnośnie tego, jaki rodzaj wkrętów należy w czasie pracy zastosować. Oczywiście brać tu trzeba pod uwagę też inne czynniki, takie jak, chociażby zależność długości wkrętów od grubości profilu i szerokości płyty karton-gips. Dlatego też wedle szacunków na przykład kołki do regipsów powinny być zakotwione na głębokości 2 cm. Z tego powodu pewną uniwersalną zasadą, do której warto się stosować, jest wybieranie raczej większych rozmiarów, niż mniejszych. W przypadku ścian działowych najlepiej sprawdzą się te o długości 35 cm. Pewnym wyjątkiem będą jednak tu ściany nośne, gdzie kolki powinny być nieco większe. Podczas łączenia natomiast profili do regipsów sprawdzają się z kolei kołki o nieco krótszej długości. Mając na uwadze wszystkie kryteria widać, że jednoznaczna odpowiedź co do tego, jaki konkretnie wkręt do regipsu wybrać nie jest możliwa.

Podsumowanie

Chociaż wybór konkretnych elementów mocujących do regipsu nie jest sprawą prostą, to i tak warto je stosować. Dzięki nim wykańczanie wszelkich pomieszczeń w domach, mieszkaniach i innych budynkach jest po prostu o wiele łatwiejsze. Tak jak jednak wspominaliśmy wcześniej, warto dołożyć wszelkich starań, aby używane wkręty dobrać jak najlepiej. Ważne jest też przestrzeganie podstawowych zasad technicznych, co pozwoli uzyskać równą powierzchnię idealnie przygotowaną pod kolejne prace. Jedynie kierując się prawidłowym podejściem, zyskamy pewność, że prace montażowe przebiegną szybko i bez zbędnych zakłóceń.