Wyposażenie warsztatu mechanicznego coraz częściej bazuje na zautomatyzowanych technologiach, w tym na kluczach elektrycznych. Czym się wyróżniają i czy warto w klucze elektryczne zainwestować poważniejsze pieniądze?
Uniwersalna inwestycja do warsztatu mechanicznego i na użytek hobbystyczny
Klucze akumulatorowe wyróżniają się możliwością pracy w dowolnych, mobilnych warunkach. Nie wymagają kompresora w porównaniu do pneumatycznych odpowiedników. Klucze eliminują problem ze śrubami każdego rodzaju i dają elastyczność przy twardym lub miękkim dokręcaniu. Praktycznie wszystkie klucze elektryczne można rozszerzyć o dodatkowe akcesoria umożliwiające wiercenie otworów. Jakość klucza elektrycznego uzależnia z reguły wytrzymałość silnika, waga i ergonomia. Użytkownik może wybrać, czy chce klucz elektryczny ładować i wykorzystywać w terenie, czy podłączyć bezpośrednio do sieci. Większość dobrej jakości kluczy ładuje się w niecałe dwie godziny. Klucz elektryczny potrzebuje smarowania. Standardowo po trzydziestu godzinach, ale w instrukcjach producentów występują rożne normy, oczywiście do sprawdzenia w celu zachowania bezpiecznych warunków pracy.
Dlaczego warto zainteresować się kluczami elektrycznymi do warsztatu?
To urządzenia o coraz lżejszej konstrukcji i niewielkim momentem odbicia. Niecałe 2 kg wagi oznacza dłuższą wydajność mechanika. Klucze udarowe elektryczne to najnowocześniejsze rozwiązanie wypierające rozwiązania pneumatyczne nie tylko w warsztatach mechanicznych, ale w przy hobbystycznym majsterkowaniu. Zasilanie z gniazdka nie wymaga dodatkowych nakładów inwestycyjnych w warsztacie. Urządzenia elektryczne nie odstają właściwościami od pneumatycznych odpowiedników. Radzą sobie z odkręcaniem i przykręcaniem śrub w masowej skali, bez zmęczenia mechanika. Klucze elektryczne warto dopasować do specyfiki warsztatu, ponieważ niektóre modele radzą sobie nawet z serwisowaniem pojazdów ciężarowych, czy maszyn budowlanych.
Mobilność przede wszystkim
Klucze elektryczne przydają się najbardziej w serwisach mobilnych. Narzędzia charakteryzują się dużą odpornością na wilgoć ze względu na wzmocnioną obudowę. Optymalne położenie środka ciężkości wyrównuje problem nieco większej wagi kluczy elektrycznych i daje komfort wykonywania twardych połączeń. Ciekawe uzupełnienie kluczy elektrycznych to diody LED umożliwiające odpowiednie oświetlenie punktowe. Po zakończonym zadaniu warto urządzenie umieścić do dołączonej w zestawie walizki w celu przedłużenia żywotności i ochrony przed pyłem.
Co jeszcze warto uwzględnić przed zakupem?
Każdemu mechanikowi przyda się precyzyjna regulacja obrotów w kluczu elektrycznym, możliwie najbardziej antypoślizgowa rękojeść, dodatkowe nasadki. Trzeba ocenić, czy klucz sprawdza się tylko w obsłudze pojazdów osobowych, czy może również dostawczych i ciężarowych. Klucze elektryczne to mniejsze koszty od narzędzi pneumatycznych i nie wymagają kompresora, tylko podłączenia do zwykłego gniazdka. W branżowych rankingach doskonale wypada marka Makita.