Na-Blogu.pl > Life Style > Motocykl w Warszawie – dlaczego warto zrobić prawo jazdy kategorii A?

Motocykl w Warszawie – dlaczego warto zrobić prawo jazdy kategorii A?

kurs motocyklowy

Jazda motocyklem to ekscytujące doświadczenie. Wiele osób utożsamia ją z wolnością. I choć często wydaje się, że to domena przede wszystkim młodych, wkraczających w dorosłość ludzi, to w praktyce coraz częściej za kierownica jednośladów zasiadają mężczyźni w sile wieku oraz kobiety. Aby w pełni korzystać z emocji, jakie daje ten wyjątkowy pojazd, warto uzyskać prawo jazdy kategorii A.

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii A?

Prawo jazdy kategorii A jest to najszersza kategoria dotycząca jednośladów. Dzięki niej można otrzymać uprawnienia do kierowania wszystkimi motocyklami, bez względu na ich pojemność silnika. To jednak nie wszystko. Oprócz tego z automatu zdobywa się uprawnienia AM, dzięki którym można poruszać się również skuterami i quadami, których konstrukcja nie pozwala przekroczyć 45km/h, a pojemność skokowa silnika nie przekracza 50 cm3.

Prawo jazdy kategorii A — co warto wiedzieć?

Aby otrzymać prawo jazdy kategorii A należy mieć ukończone 24 lata. Uprawnienia można zdobyć wcześniej, ale trzeba przez 2 lata posiadać uprawniania kategorii A2. Podchodząc do kursu, warto zastanowić się, w jakim mieście będzie odbywał się egzamin i w tym mieście wybrać szkołę jazdy. Na przykład mieszkając w stolicy, warto wybrać szkołę jazdy w Warszawie, aby od początku nauki uczyć się na ulicach miasta, w którym odbędzie się egzamin.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii A?

Na egzamin warto przyjść wypoczętym. Nie należy pić alkoholu na co najmniej 24 godziny przed tym dniem. Sam egzamin rozpoczyna się na placu manewrowym, na którym będzie trzeba wykonać następujące czynności:

  • sprawdzenie działania pojazdu,
  • przemieszczenie motocykla na zgaszonym silniku,
  • szybki i wolny slalom oraz wykonanie ósemki,
  • ruszanie ze wzniesienia,
  • hamowanie awaryjne.

Następnie rozpoczyna się najważniejszy etap egzaminu, czyli jazda po mieście. Zwykle trwa ona w przedziale 25 do 45 minut. Na tym etapie warto skupić się na znakach oraz na ustępowaniu pierwszeństwa pieszym.

Czy warto robić prawo jazdy kategorii A?

Posiadanie prawa jazdy kategorii A posiada wiele zalet. Oprócz niesamowitych emocji i pewnego prestiżu jest również bardzo praktyczna. Dzięki jednośladom można ominąć uliczne korki i szybciej dotrzeć na czas. Łatwiej również zaparkować. Pod względem ekonomicznym motocykle przewyższają samochody, są lżejsze, więc zużywają mniej paliwa. W dzisiejszych czasach motocykle są na tyle wygodne, że można nimi wyruszyć nawet w naprawdę długie trasy.

Motocykl to nie tylko sposób przemieszczania się z punktu A do punktu B. To często styl życia. Wiedzą o tym dokładnie wszyscy, którzy z niecierpliwością czekają na wiosnę, aby rozpocząć sezon. Warto zrobić kurs motocyklowy i również dostarczyć sobie tych emocji.

Podobne Artykuły

Comment